Pomimo, iż koszty produkcji stale rosną plantatorzy z Egiptu liczą na dobry sezon wczesnych ziemniaków. Niezależnie od wielu wyzwań logistycznych i związanych z nimi dodatkowych kosztów choćby transportu zainteresowanie jest bardzo wysokie, co już widać po pierwszych dostawach – komentuje Christoph Dankers, współzarządzający specjalistyczną firmą marketingową Dankers Daltex Europe LTD z siedzibą w Raesfeld.

Rekordowe stawki frachtowe

Ze względu na chłodniejszą pogodę, sezon wegetacyjny został nieco wydłużony, a zbiory wczesnych ziemniaków nieco opóźnione. Jednak znacznie bardziej niepokojące okazują się stawki frachtowe, które są rekordowo wysokim poziomie i stale rosną. Stawki za przewóz kontenerów wzrosły o 150%, a ceny samochodów ciężarowych o 25-30%. Przeciętnie, dodatkowy koszt za tonę wynosi ok. 100-150 euro. Konkurencja z Izraela również zmaga się z tymi samymi problemami co firma Dankers Daltex.

Towary klasy premium 35-60

Pomimo wojny Egipt nadal wysyła do Rosji wczesne ziemniaki. Przejęcie nadwyżki towaru przez rynki europejskie nie byłoby możliwe, gdyż jak twierdzi właściciel firmy Dankers – są to dwa zupełnie różne rynki zbytu. Do Rosji eksportuje się głównie duże kalibry 40-70 mm o niższych standardach jakościowych, podczas gdy Europa Zachodnia preferuje głównie towary premium w kalibrażu 35-60 mm. Rynek zachodnioeuropejski również nie byłby chętny do współpracy, gdyby w wyniku nałożonych na Rosję sankcji, w tym głównie ograniczeń płatniczych pojawiły się nadmierne ilości towaru w tym kraju.

Pierwsza partia wczesnych ziemniaków dotarła do Skandynawii przed Bożym Narodzeniem, a od połowy stycznia tamtejsze sklepy są gotowe na przyjęcie towaru z Egiptu. Identycznie, jak w latach poprzednich, również na rynku niemieckim sezon zaczyna się od połowy marca. Okres sprzedaży trwa zazwyczaj do czerwca, czyli mniej więcej do czasu zbiorów w regionie Palatynatu. Jednocześnie z produktem z Egiptu na rynek niemiecki trafiają głównie wczesne ziemniaki z Cypru i Izraela. Według Dankersa – czerwonawe ziemniaki z Cypru są zazwyczaj zarezerwowane dla rynków hurtowych, podczas gdy my koncentrujemy się na zaopatrywaniu sektora detalicznego w całych Niemczech. Ziemniaki z Izraela są tradycyjnie nieco droższe niż te z Egiptu. Ogólnie rzecz biorąc, Egipt nadal jest liderem na rynku niemieckim.

Duże możliwości zbytu dla ekologicznych wczesnych ziemniaków

Firma Dankers Daltex Europe zajmuje się handlem nie tylko ziemniakami wczesnymi konwencjonalnymi, ale również jest odpowiedzialna za dystrybucję egipskich ziemniaków ekologicznych. Według prognoz stawianych przez Dankersa – W dalszym ciągu obserwujemy stabilny popyt i dobre możliwości sprzedaży. Z dzisiejszej perspektywy ilość towaru jest wystarczająca, aby zaspokoić popyt na produkty ekologiczne.

Źródło: Freshplaza