Miniony sezon z uwagi na bardzo wysokie temperatury, brak możliwości nawadniania wielu plantacji warzyw, w tym również kalafiorów spowodował, że na dobre plony, właściwej jakości róż mogli liczyć właściciele gospodarstw, gdzie prowadzili zarówno właściwą agrotechnikę jak również wybrali sprawdzone w uprawie odmiany kalafiorów. O tym jak w minionym sezonie plonowały wybrane nowe odmiany kalafiorów z oferty firmy Seminis informuje Monika Buława.

Okazją do omówienia kilku odmian kalafiorów było spotkanie zorganizowane w ubiegłym roku w gospodarstwie Marty i Grzegorza Stanek w miejscowości Chrzanów koło Pacanowa. Kolejny już raz swoją przydatność do uprawy potwierdziła tutaj odmiana Giewont F1, który ma duże i bardzo dobrej jakości różne spełniające oczekiwania zakładu przetwórczego. Należy dodać, że odmiana ta ma tutaj decydujący udział jeśli chodzi o nasadzenia tego gatunku.

W trakcie spotkania prezentowano kilka interesujących nowości, takie jak odmiany z nowej grupy promowanej pod marką Kurdiweks jak np. Whiteks F1, która ma około 75 dniowy okres wegetacji. U tej kreacji mimo odkrycia różny nie dochodzi do jej żółknięcia, a dzięki temu, że nie wymaga tzw. gumkowania pozwala znacznie ograniczyć koszty produkcji.

Na poletkach uprawowych skupiono się jednak na prezentacji dostępnych na rynku odmian dedykowanych do przetwórstwa jak np. Fortaleza F1 o 75-dniowym okresie wegetacji, który bardzo dobrze utrzymuje czy SV5818AC – kalafior do nasadzeń wczesnojesiennych, w tym roku wyszła również bardzo dobrze na zbiór sierpniowy.

Flagową odmianą kierowaną do przetwórstwa, prezentowaną w czasie pokazów był Giewont F1. Okres wegetacji tej odmiany to około 110 dni. Odmiana ta ma silny wigor, róże dorastają do 5–7 kg.