Biologiczne metody zwalczania chorób i nicieni w uprawie seleraW gospodarstwie Andrzeja Skocza, w którym odbywały się pokazy selerowe (więcej czyt. „Trzy odmiany selera od Novisem), od kilku sezonów w uprawie warzyw stosuje się grzyby Trichoderma harzianum T-22. Celem stosowania tej substancji czynnej jest zapobieganie porażenia systemu korzeniowego m.in. przez patogeny znajdujące się w glebie.

Jak informował Tomasz Domański z firmy Koppert, produktem zawierającym grzyb Trichoderma harzianum T-22 jest Trianum P. Jego zastosowanie będzie również wspomagało wzrost i zapewniał lepsze wyrównanie roślin. Aplikacja tego produktu w uprawie warzyw korzeniowych będzie również zabezpieczało rośliny przed nicieniami.

Paweł Rudzki (z lewej) i Tomasz Domański z firmy Koppert

Zaletą tego produktu jest również jego łatwa aplikacja. Preparat jest w postaci proszku i może być łatwo rozprowadzany w wodzie i aplikowany przez zraszanie, nawadnianie kropelkowe lub opryskiwanie. Zaletą tego produkty jest również możliwość łącznego stosowania z tradycyjnie stosowanymi w uprawie fungicydami bez obawy o ich negatywny wpływ na grzyba grzyb Trichoderma harzianum T-22.

Więcej o tym jak stosować ten produkt w uprawie warzyw korzeniowych i jakie daje efekty w tych uprawach dowiecie się z materiału filmowego: