Pod koniec września grupa polskich doradców i producentów odwiedziła farmę demonstracyjną firmy Bayer w Holandii. Po poletkach doświadczalnych polską grupę oprowadzali Radosław Suchorzewski, Stefan Van Heist i Marco Van Der Lans.

Szkodniki coraz trudniejsze w zwalczaniu

Za kilka lat z rejestru wypada systemiczny insektycyd zawierający spirotetramat czyli Movento, a w Holandii również Batavia, która jest odpowiednikiem Movento w Polsce. Na poletkach doświadczalnych można było obserwować jak będzie można walczyć ze szkodnikami w kapustach. Ochrona przed wciornastkiem na kapuście głowiastej to może być duże wyzwanie kiedy zabraknie Movento. Tak samo może być z mączlikiem warzywnym na kapuście brukselskiej, której w Niderlandach uprawia się sporo. W przypadku pora i wciornastka Holendrzy już mają problem bo niestety w latach suchych i ciepłych, zwłaszcza kiedy mało pada jak w bieżącym sezonie, nie ma czym zwalczać szkodników na roślinach. Niestety w Holandii Movento w tej chwili nie ma rejestracji w uprawie pora. W przypadku niszczenia kontaktowego szkodników prowadzi się doświadczenia z olejami, które są również dostępne w naszym kraju. W Holandii mają Fliper (u nas Fitter). Jednak aby ten produkt dobrze działał Holendrzy używają produktu Dynex, który zmiękcza wodę ale jej nie zakwasza. Niestety produktów olejowych nie powinno używać się częściej jak raz w tygodniu ze względu na możliwość wystąpienia fitotoksyczności na roślinach. Do stosowania będzie również wprowadzany produkt Sivanto prime.

Grupa uczestników biorących udział w wyjeździe do Niderlandów
Od lewej Marco Van Der Lans, Radosław Suchorzewski i Stefan Van Heist

Na roślinach cykorii sałatowej można było obserwować korzenie zaatakowane przez bawełnicę topolowo marchwiową. Tam niestety mają z tym szkodnikiem dużo większy problem niż z połyśnicą marchwianką. Jeżeli braknie systemicznych produktów będzie bardzo krótki czas na zwalczanie owadów dorosłych mszyc nalatujących na plantacje marchwi i cykorii.

Zmiany w zakresie fungicydów od Bayera

Jeżeli chodzi o fungicydy Holendrzy przygotowują się do rejestracji w uprawach marchwi i innych warzyw Luny Sensation. Już niebawem wypadnie z  rejestru tebukonazol, jedna z substancji czynnych w  Lunie Experience. Wyniki prowadzonych doświadczeń pokazują, iż rośliny marchwi można skutecznie zabezpieczyć Luną Sensation i produktem biologicznym jakim jest Serenade. Do zabezpieczenia przed cavity spot (sprawca Pythium violae i Pythium sulcatum) można będzie również wykorzystać Serenadę do opryskiwania gleby w dawce 10 l/ha przed siewem nasion.

Na poletkach było można również zobaczyć nowy projekt marki Seminis należącej do koncernu Bayer. Była to fasolka z częściową odpornością na zgniliznę twardzikową. Rośliny plonowały co prawda odrobinę słabiej od standardowych odmian, ale nie trzeba było ich chronić tak intensywnie. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie środków ochrony i jednocześnie otrzymać produkt bez pozostałości po środkach ochrony roślin.