Cebula ozima ruszyła. Jakie zabiegi warto wykonać

W ostatnich tygodniach pogoda była kapryśna. Obecnie jest chłodno i czasami pada śnieg a w nocy są przymrozki. Mimo to cebula zimująca w gruncie wznowiła wegetacje. Konieczne jest zatem podjęcie już pewnych działań, które zapewnią dobry wzrost i prawidłowy rozwój roślin.  

System korzeniowy cebuli ozimej od dobrych 2 tygodni rozwija się dość dobrze, natomiast część nadziemna ma póki co niewielkie przyrosty. Nowy liść jest niewielki i ma około 3-5 cm. Co w takim razie można zrobić na plantacji. Cebula już około 2 tygodnie temu została zasilona nawozami azotowymi i kompleksowymi. Wysypano około 100 kg/ha saletry amonowej i 100 kg YaraMila Complex. Jak zrobi się cieplej można zacząć stymulować wzrost produktami Terrasorb Complex i Black Jak.

Należałoby też rozpocząć ochronę cebuli ozimej przed chorobami grzybowymi. Profilaktycznie można opryskać plantacje produktami zawierającymi mankozeb z dodatkiem siarczanu magnezu. Należałoby również zadbać o to by nie pojawiały się chwasty, a przede wszystkim starzec zwyczajny. Z tego względu można zastosować na ciągle wilgotną glebę herbicyd Wing® P 462,5 EC (pendimetalina + dimitenamid-P). Jeżeli na plantacji są pojedyncze chwasty które przezimowały dobrze je usunąć ręcznie.

Tak wygląda cebula na Kujawach (7.04.2021)
Tam gdzie pojawiają się chwasty pora rozpocząć pierwsze zabiegi herbicydowe (fot. P. Borczyński)

Cebula ozima wiosną