Tradycja zobowiązuje. Pomimo przeciągającej się epidemii koronawirusa, korzystając z ciepłej aury, firmy nasienne postanowiły śladem minionych lat zorganizować poletka pokazowe w strefie produkcji kapusty na północ od Krakowa. W Charsznicy i w okolicznych miejscowościach gatunek ten jest bardzo popularny wśród ogrodników. W tym roku mogli oni odwiedzić ogółem 6 lokalizacji w których czekało na nich wiele sposobności do zapoznania się z aktualną ofertą firm z kapuścianej branży.

Syngenta

Jak poprzednio, u pana Piotra Gajdy, swe poletka pokazowe zlokalizowała firma Syngenta. W szerokiej kolekcji istotnym elementem były odmiany kiłoodporne. Ich wykorzystanie w warunkach stref o wieloletnich tradycjach uprawy kapustnych ma szczególne znaczenie. Dodatkowo w lokalizacji tej obecni byli przedstawiciele rozsad GPR Krasoń oraz Grupy Mularski. Można było więc zapytać także o rozsadę czy czarną kredę. Doradcy z Valagro informowali zaś o roli biostymulacji.

Seminis

Firma Seminis plantatorów zaprosiła do gospodarstw państwa Magdaleny i Marcina Garusów. Zaprezentowano tam dość szeroką ofertę odmianową marki. Swe stoiska zorganizowały tam tez inne jeszcze firmy, takie jak Agrarius, Bayer, Polger, Yara Poland, Innvigo czy GPR Krasoń. Można było więc także zasięgnąć informacji o zasadach precyzyjnej ochrony i nawożenia a także na temat zamawiania gotowej rozsady.

Rijk Zwaan

W Charsznicy nie zabrakło także pokazu kolekcji Rijk Zwaan. Obecni na plantacji pana Michała Raja doradcy z tej firmy informowali chętnie nie tylko o odmianach o długim okresie wegetacji, przydatnych do przechowywania i kiszenia, ale także o najwcześniejszych, kwietniowo-majowych selekcjach w portfolio tej nasiennej firmy. Rijk Zwaan przy organizacji wydarzenia współpracował z firmą Azelis, więc odwiedzający tę lokalizację mogli też porozmawiać o nawożeniu czy dezynfekcji kwater.

Hazera

Pan Damian Micyk gościł na swej charsznickiej plantacji przedstawicieli firmy Hazera. Przedstawiciele tego przedsiębiorstwa mówili na temat uprawy odmian już sprawdzonych i cenionych w regionie, ale prezentowali także kreacje dopiero budujące swą pozycję, zjednujące sobie kolejnych zwolenników. W gospodarstwie tym można było także porozmawiać o biologicznych rozwiązaniach do produkcji kapusty, których gospodarz jest fanem – obecna była firma Biocont. Swe stoisko tu zorganizowała także firma Carbohort, producent preparatów zawierających kwasy humusowe oraz węgiel brunatny.

Enza Zaden

Schyłek lata w małopolskiej strefie uprawy kapusty to czas spotkań także z przedstawicielami Enza Zaden. Reprezentantów tej firmy w minioną niedzielę spotkać można było w gospodarstwie państwa Agaty i Marka Słota w miejscowości Chodów. Zaprezentowano tam kolekcję odmian z firmy Takii Seeds, w tym nowości. W lokalizacji tej obecni byli także specjaliści ds. żywienia roślin z Intermagu oraz Grupa Mularski.

Bejo Zaden

Przedstawiciele Bejo Zaden Poland tradycyjnie już zatroszczyli się o bardzo szeroką kolekcję odmian kapusty na poletkach pokazowych. Te założono w gospodarstwie państwa Anny i Jakuba Kruszec w Charsznicy. Tak szerokie zróżnicowanie kreacji otworzyło pole do rozmów o odmianach o odmiennej charakterystyce i przeznaczeniu. Atrakcją były pokazy kombajnowego zbioru przy pomocy maszyny marki Grimme. Swe punkty tu miały także firmy Yara Poland i FMC. Była więc sposobność do rozmów o zaprawianiu rozsady i nawożeniu roślin na różnych etapach wzrostu. Dodatkowo, stoiska zorganizowały tu także Agraplant, AdTerram, Ascorp.

Inne atrakcje i szczegółowe relacje

Uczestnicy Charsznickich Dni Kapusty mieli sposobność zapoznać się także z nowościami sprzętowymi. W różnych lokalizacjach demonstrowane były ciągniki rolnicze, czy sadzarki oraz maszyny do wykonywania redlin do uprawy marchwi. Dobry park maszynowy znacznie ułatwia produkcję żywności, czyni ją bardziej efektywną.  

Przedstawiciele zespołu redakcyjnego portalu www.warzywapolowe.pl odwiedzili wszystkie lokalizacje. Już wkrótce sukcesywnie zaczną ukazywać się informacje ze spotkań jakie odbyliśmy. Przekażemy w nich najważniejsze informacje dotyczące uprawy kapusty. Zapraszam do regularnych wizyt na portalu!