Choroby kwalifikujące do renty KRUS


Rolnicy ze względu na swoją ciężką pracę są narażeni na różnorodne choroby, m.in. te wynikające z długotrwałego przebywania w niekorzystnych warunkach środowiskowych. Okazuje się, że w przypadku niektórych schorzeń osoby prowadzące działalność rolną mogą uzyskać świadczenie pieniężne. W niniejszym artykule dokładnie wyjaśniamy, jakie choroby kwalifikują się do renty w KRUS.

Renta chorobowa KRUS – co to?

Renta chorobowa KRUS jest świadczeniem przysługującym rolnikom, którzy z powodu schorzenia lub trwałego uszczerbku na zdrowiu utracili zdolność do wykonywania prac w gospodarstwie. Jest to rodzaj wsparcia finansowego, które zapewnia rolnikom środki do życia w przypadku gdy nie mogą pracować. Należy podkreślić, że renta KRUS nie jest tym samym, co świadczenia z ZUS, gdyż jest związana typowo z działalnością rolną.

KRUS – jakie choroby uprawniają do renty?

Choroby kwalifikujące do renty KRUS to nie tylko schorzenia przewlekłe, ale również nagłe. Zaliczają się do nich m.in. nowotwory, dolegliwości układu sercowo-naczyniowego, poważne choroby neurologiczne oraz schorzenia reumatyczne, które prowadzą do ograniczeń ruchowych. Ponadto do renty KRUS kwalifikują schorzenia zawodowe rolników, np. pylica płuc, toksoplazmoza oczna, borelioza, astma oskrzelowa czy kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. O rentę z KRUS mogą ubiegać się też rolnicy cierpiący na choroby skórne, alergiczny nieżyt nosa oraz przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego i układu ruchu. O tym, czy danemu rolnikowi zostanie przyznane świadczenie, decyduje lekarz orzekający. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

Rentę KRUS otrzymują osoby, których schorzenie jest na tyle poważne, że uniemożliwia wykonywanie prac w gospodarstwie. Jeśli rolnik nie potwierdzi schorzenia odpowiednią dokumentacją, nie uzyska świadczenia.

Renta chorobowa KRUS – jak uzyskać?

Aby uzyskać rentę chorobową, trzeba złożyć odpowiedni wniosek w lokalnym oddziale KRUS. Do wniosku musi zostać dołączona dokumentacja medyczna i wypełnione przez lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia. Niezbędne jest również przedłożenie dokumentu potwierdzającego okres pracy, prowadzenie gospodarstwa oraz podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników i opłacanie składek.

Wniosek o rentę KRUS należy wypełnić starannie i zadbać o to, aby zawierał wszystkie istotne elementy. W przeciwnym razie cały proces może się znacząco wydłużyć.

Renta KRUS a posiadanie ziemi

Wielu rolników zastanawia się, czy można ubiegać się o rentę KRUS, jeżeli posiada się ziemię. Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. To, że dysponujemy ziemią nie oznacza, że nie mamy prawa starać się o świadczenie pieniężne. Kluczowe jest jednak potwierdzenie, że ze względu na stan zdrowia nie jesteśmy w stanie jej uprawiać. Należy mieć świadomość, że KRUS dokładnie weryfikuje, czy rolnik rzeczywiście nie wykonuje prac w gospodarstwie. Jeżeli posiada on ziemię, jednak swoje obowiązki przekazał np. dzieciom, to ma szansę uzyskać rentę. Natomiast, jeśli KRUS wykryje, że rolnik cały czas pracuje przy gospodarstwie, wniosek zostanie odrzucony.