Gdy Grzegorz Krasoń 20 lat temu rozpoczynał produkcję rozsady warzyw polowych, trudno było przekonać wielu producentów warzyw do jej zakupu. Przez ostatnie dwie dekady sytuacja znacząco się zmieniła, a obecnie dla wielu producentów warzyw zakup gotowej rozsady to podstawa dalszej udanej produkcji. Dotyczy to m.in. tych uprawiających  kalafiory i brokuły, w przypadku których zakup gotowej rozsady oznacza terminowość i systematyczność zbioru, a to często okazuje się głównym warunkiem zebrania całego plonu.

Posadzone w terminie, zebrane na czas

Praktycznie od początku działalności Grzegorza Krasonia związanej z produkcją rozsad warzyw polowych (obecnie Grupa Producentów Rozsad Krasoń), grono stałych klientów z roku na rok rosło. Są w nim też tacy partnerzy jak Unifreeze z siedzibą w Miesiączkowie, dla których bazowanie na gotowej rozsadzie to podstawa dobrze zorganizowanej kampanii zbiorczej a tym samym przetwórczej. Obecnie wszyscy współpracujący z nami producenci warzyw mają obowiązek kupowania gotowej rozsady. Od początku w tym zakresie jej dostawcą jest Grupa Producentów Rozsad Krasoń, bo jest to po prostu sprawdzony partner – mówi Paweł Grochowalski, agronom w Unifreeze. Wyrównana i posadzona w założonym terminie rozsada to pewność, że kampania zbiorów będzie dobrze zaplanowana. A w przypadku brokułów i kalafiorów ma to ogromne znaczenie. Nierzadkie są przecież okresy gdy zbiór tych warzyw w gospodarstwie kumuluje się, a wtedy zebranie wszystkich róż w optymalnym terminie okazuje się być często niemożliwe. Dobrze zaplanowane zbiory to też bezpieczeństwo w produkcji, a to jest możliwe tylko wtedy gdy bazuje się na wyrównanej rozsadzie posadzonej we właściwym czasie.  Gdyby każdy producent samodzielnie produkował rozsadę, było to kilkanaście różnych produktów o różnej jakości. Nawet wysadzone w zaplanowanym terminie nie dałyby one plonu w przewidywanym okresie czasu – podkreśla Pan Paweł.

20 lat partnerskiej współpracy między GPR Krasoń a firmą Unifreeze to obustronne korzyści - Paweł Grochowalski i Marcin Krasoń
20 lat partnerskiej współpracy między GPR Krasoń a firmą Unifreeze to obustronne korzyści – Paweł Grochowalski i Marcin Krasoń

Czy zakup gotowej rozsady to duży wydatek?

Tak i nie. Produkując samodzielnie rozsadę zazwyczaj nie liczy się wszystkich kosztów: nasiona których trzeba kupić z nadwyżką bo nie wszystkie wzejdą w domowych warunkach, tacki, podłoże no i robocizna którą trzeba poświecić na produkcję, czas którego zwykle producentom brakuje. To kolejne czynniki przemawiające za kupnem gotowej rozsady. Zostawmy produkcję rozsady specjalistą w tej dziedzinie, a my zajmijmy się produkcją warzyw, bo to potrafimy i robimy najlepiej – podkreśla Paweł Grochowalski.

Sprawdzona technologia, wyrównana jakość

Dobrej jakości rozsada kalafiorów czy brokułów to szybkie przyjęcia po posadzeniu w pole, ale również wyrównany dynamiczny wzrost roślin w późniejszym okresie. O jakości rozsady świadczy jej wygląd – część nadziemna nie może wyciągnięta i wydelikacona, a systemu korzeniowego – zdrowy biały, z licznymi jasnymi korzonkami, ale też przygotowanie do dalszego wzrostu polu poprzez proces hartowania. To bardzo ważny element w produkcji rozsady, na co w GPR Krasoń zwraca się ogromną uwagę. Każda partia naszej rozsady musi być dobrze zahartowana, niezależnie od terminu uprawy. Do tego celu służą u nas hartowniki i klimatyzowane szklarnie – wyjaśnia Andrzej Szymański nadzorujący produkcję rozsady w GPR Krasoń.

Grupa Producentów Rozsad Krasoń w liczbach:
Dwie lokalizacje – Piaski koło Piotrkowa Trybunalskiego, Święta koło Złotowa
Powierzchnia produkcyjna 11 ha + Piaski 2 ha; Święta 2 ha
Roczna produkcja rozsady warzyw polowych – 240 mln szt.
Tygodniowe wysyłki – ponad 18 mln szt.
17 własnych samochodów dostawczych

Potwierdzone w praktyce

W produkcji brokułów specjalizują się Rafał i Agnieszka Głowaccy z miejscowości Długie (powiat Rypin), uprawiając je co roku na powierzchni 12 ha. Wiedząc ile jest pracy w gospodarstwie nie wyobrażam sobie jeszcze produkcji rozsady we własnym zakresie. Zresztą tak naprawdę nigdy tego nie robiłem i nie zamierzam. Rozsada zamawiana w GPR Krasoń, jest zawsze taka sama i przyjeżdża do nas na umówiony termin – podkreśla Pan Rafał. Brokuły uprawia na zbiór wczesnoletni (2 ha), ale przede wszystkim na zbiór jesienny (12 ha). Wymaga to dobrego zaplanowania nasadzeń, które przy zbiorze jesiennym realizowane są co mniej więcej 7 dni. Rozsada jest zawsze taka sama, gdy sadzimy ją w zaplanowanych terminach wówczas i zbiory rozłożone są w czasie – mówi Pani Agnieszka. Bardzo ważne dla tych producentów jest wyrównanie rozsady. Rośliny po posadzeniu jednakowo się przyjmują i szybko wznawiają wzrost. Można więc bez problemu wykonać wszystkie prace pielęgnacyjne gdy wzrost roślin jest wyrównany. To wszystko przekłada się wreszcie na terminowość i przebieg zbiorów – nie ma kumulacji a cały plon brokułów może być zebrany.

Rafał Głowacki stawia na zakup gotowej rozsady z GPR Krasoń, bo to dla niego najlepsze rozwiązanie
Rafał Głowacki stawia na zakup gotowej rozsady z GPR Krasoń, bo to dla niego najlepsze rozwiązanie

Firma Unifreeze co roku kontraktuje kalafiory i brokuły z powierzchni blisko 200 ha. Na ich zbiór i przetworzenie ma zaledwie 2 miesiące. Sprawny przebieg kampanii kalafiorowo-brokułowej gwarantuje tylko bazowanie na gotowej rozsadzie o wyrównanej jakości i wysadzanej w zaplanowanym terminie.

Blisko 20-letnia współpraca z GPR Krasoń to dla nas dobry interes. Producenci są zadowoleni bo mają dobrą rozsadę, która mogą posadzić we właściwym terminie. W efekcie uzyskują plon, który mogą zebrać na czas. My jako zakład mamy stałe dostawy surowca. Nie wyobrażam sobie innego rozwiązania – podsumowuje Paweł Grochowalski.

Więcej informacji: www.krason.com.pl

Artykuł reklamowy