Przedstawiciele polskiego sektora ogrodniczego na wizycie w BASF PP

W pierwszej dekadzie października grupa polskich ogrodników oraz przedstawicieli firm działających w branży warzywniczej wybrała się do Niemiec, by odwiedzić fabrykę BASF. Tam dyskutowano o wielu zagadnieniach związanych z warzywnictwem. Jednym z nich były innowacje w ochronie warzyw.

Innowacje w ochronie warzyw przed chorobami grzybowymi

Firma BASF ma w swym portfolio fungicydy o ugruntowanej rynkowej pozycji i renomie. Dobrym przykładem takiego produktu jest Signum 33 WG. To dwuskładnikowy preparat o skutecznym działaniu przeciw chorobom grzybowym atakującym warzywa, redukującym plon i zyski. Władze koncernu rozumieją jednak potrzebę wdrażania nowych rozwiązań. Inwestują więc setki milionów euro w badania nad nowymi substancjami aktywnymi by zawierające je nowe preparaty w dalszym ciągu zapewniały plantatorom warzyw na świecie możliwości efektywnej ochrony swych upraw. Takim nowym produktem, który już w przyszłym roku pojawi się na polskim rynku jest fungicyd Dagonis. Badania przeprowadzone przez BASF wykazały jego wysoką skuteczność przeciw najważniejszym patogenom. Wiele wskazuje na to, że wraz z Signum 33 WG BASF będzie w stanie zaoferować systemową ochroną fungicydową opartą o uzasadnioną rotację substancji aktywnych w stosowanych preparatach.

Ochrona przed chwastami i szkodnikami glebowymi

Coraz bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące MRL stawiane plantatorom stwarzają nowe wyzwania. Jak skutecznie chronić warzywa przed zachwaszczeniem? Jak czynić to, by żywność była bezpieczna dla konsumentów? Być może niezłym pomysłem jest zastosowania biodegradowalnej folii ściółkującej. To rozwiązanie jednosezonowe. Folia taka ulega rozłożeniu wynoszącemu ok. 94% w ciągu niespełna 6 miesięcy. Nowy materiał ściółkujący od BASF nosi nazwę ecovio®. Odrębnym problemem jest zwalczanie szkodników glebowych. Tu także BASF przychodzi z pomocą. W ofercie firmy znajduje się bowiem gama produktów Nemasys. Wspólnym mianownikiem dla tych preparatów jest wykorzystanie nicieni, które żerują na organizmach szkodników żywiących się uprawianymi warzywami.

Nowości BASF dla ogrodników

O podzielenie się informacjami i opiniami dotyczącymi nowych rozwiązań poprosiłem uczestników wyjazdu. Z ramienia organizatorów głos zabrał Marcin Chojecki, a z grona zaproszonych gości Piotr Borczyński z ODR w Minikowie, oddział w Zarzeczewie. Innowacje w ochronie warzyw od BASF są tematem przewodnim ich wypowiedzi. Te zostały zarejestrowane w poniżej załączonym materiale filmowych. Zachęcam do zapoznania się z nim.