Jak powinna wyglądać cebula zimująca przed nadejściem zimy?


Plantacje posiane w odpowiednim czasie przed nadejściem zimy powinny mieć rośliny grubości ołówka i około 4-5 liści właściwych. System korzeniowy cebuli zimującej przed nadejściem zimy powinien być dobrze wytworzony i zdrowy.

Na obecną chwilę (3 listopada 2022) jest jeszcze dość ciepło i wegetacja może chwilę potrwać. Cebule zimujące przed nadejściem zimy nie powinny być zbyt duże. Jeżeli rośliny zaczną wytwarzać zgrubienie cebulowe to jest duże prawdopodobieństwo, że w kolejnym roku wytworzą pędy nasienne. Taki towar straci wartość handlową i nie będzie nadawał się do sprzedaży.

Cebula zimująca przed nadejściem zimy
Plantacja cebuli zimującej dobrze przygotowana do zimy

Plantacja powinna być pozbawiona chwastów. Przed zimą trzeba pamiętać aby jeszcze w czasie ciepła zabezpieczyć rośliny przed mączniakiem rzekomym. W obecnej plantatorzy mają do dyspozycji fungicydy: Infinito 687,5 S.C., Zorvec Endavia i Orondis Plus. Rośliny muszą być opryskane produktami, które dobrze wyniszczą patogena, aby nie przetrwał zimy w roślinach. Bardzo dobrze w takich sytuacjach działał produkt Ridomil Gold, który stracił już rejestrację do ochrony cebuli.  

Cebula zimująca przed nadejściem zimy