W okresie jesiennym odbywa się wiele spotkań plenerowych w różnych regionach kraju. Ich celem jest pokazanie odmian warzyw w okresie ich gotowości do zbioru. Jedno z takich spotkań miało miejsce w połowie października. Zorganizowała je firma Syngenta w Samwodziu koło Kozienic. Na polu produkcyjnym zaprezentowano kilka odmian kalafiorów. Reprezentanci firmy szczególną uwagę zwracali na jedną odmianę kalafiorów.

Kalafior o stabilnym okresie wegetacji

Kolekcja odmian kalafiorów zgromadzona w Samwodziu zawierała flagowe odmiany kalafiorów z portfolio Syngenta. Rośliny posadzono 18 lipca, podczas gdy prezentacja odmian odbyła dokładnie 3 miesiące od tego momentu. Wszystkie odmiany prezentowały się bardzo dobrze, a szczególnie wyróżniały się pod względem wyrównania i zdrowotności. Już od wielu lat nasza hodowla odmian kalafiorów skupiona jest na odmianach o okresie wegetacji zbliżonym do 90 dni. Jest to niezwykle ważna cecha. Odmiany o długim i niestabilnym okresie wegetacji obecnym sezonie stwarzały bardzo dużo problemów w uprawie. Jak widzimy tutaj, na tym polu nasze odmiany bardzo dobrze utrzymują założony okres wegetacji – podkreślał Rafał Żmuda z firmy Syngenta.

Kalafior na świeży rynek i do przemysłu

Szczególną uwagę przedstawiciel firmy Syngenta zwracał na kalafior odmiany Java F1. Jest to stosunkowo nowa odmiana na naszym rynku, która jednak bardzo szybko zyskała sobie grono zwolenników. Sadząc tę odmianę można naprawdę precyzyjnie zaplanować zbiór. Przewidziany dla niej okres wegetacji wynosi 85 dni i tak jest w rzeczywistości – podkreśla Hubert Paluch z firmy Florimex w Lublinie. Jest on dystrybutorem nasion marki Syngenta. To co wyróżnia odmianę Java to bardzo dobry balans – czyli nie jest ani zbyt silna wegetatywnie, ani zbyt słaba. Róże są doskonale okryte liśćmi i chronione przed promieniami słońca. Cechą, która premiuje tę odmianę jest bardzo mały udział kruszu w procesie różyczkowania. Z naszych doświadczeń wynika, że średnio z róży o masie 2 kg uzyskuje się 1,8 kg gotowej różyczki  – dodaje Hubert Paluch.

Kalafior odmiany JAVA

Java jest kalafiorem bardzo plastycznym, nadaje się zarówno do produkcji na świeży rynek, ale też ma wysoki potencjał jako odmiana przemysłowa do różyczkowania. Duże kalafiory, zbite, ciężkie i łatwe do różyczkowania. Taka jest właśnie JAVA i za to cenią ją producenci kalafiorów!

Kalafior doskonały w ocenie producentów

Czytaj również: