W połowie lutego wraz z ekspertem Onion Leader wizytujemy gospodarstwo w podwarszawskich Błoniach, gdzie przechowywana jest cebula. W komorze znajduje się kilkaset ton cebuli odmiany PROGRESSION F1. Dobra jakość utrzymująca się kilka miesięcy po zebraniu to zasługa zarówno właściwości tej odmiany jak i odpowiednich działań producenta.

Dlaczego PROGRESSION F1 ?

To odmiana, która sprawdza się w uprawie, nawet w sytuacji gdy warunki nie są sprzyjające, np. brakuje okresowo wody, występują okresy upalnej pogody albo stanowiska gdzie jest uprawa, są zmęczone. Na takie właśnie trudne warunki jako Syngenta polecamy odmianę PROGRESSION F1, odmianę która wyróżnia się mocnym systemem korzeniowym, dzięki czemu dobrze sobie radzi na słabszych stanowiskach oraz tam, gdzie nie ma możliwości nawadniania. Mocny system korzeniowy, sprawia, że odmiana jest tolerancyjna wobec czynników chorobotwórczych jak różowienie korzeni czy Fusarium – podkreśla Mariusz Kwiatkowski. Zwraca też uwagę na niektóre cechy odmiany jak mocno wzniesiony, strzelisty szczypior w czasie wegetacji. Dzięki temu podczas wykonywania zabiegów herbicydowych ciecz nie zalega na szczypiorze i nie powoduje jego uszkadzania, przedostając się swobodnie w zasięg występowania chwastów.  

PROGRESSION to idealna odmiana do długiego przechowywania

Idealna w przechowalni

Kilkaset ton wysokiej jakości cebuli w odwiedzanej przechowalni to doskonały dowód na to, że PROGRESSION F1 to odmian przydatna do długiego przechowywania. Cebule tej odmiany są bardzo twarde – mówi Mariusz Kwiatkowski – co jest cechą pożądaną dla odmian do długiego przechowywania. Na przekroju widzimy, że cebule mają jeden stożek wzrostu oraz cienką szyjkę, co sprawia, że cebule długo leża w chłodni i nie są pobudzane do wybijania w szczypior. Ta cebula z powodzeniem będzie mogła leżeć do kwietnia – maja, zapewniając bardzo dobrej jakości produkt handlowy. Cebula z tego gospodarstwa jest do sprzedaży przygotowywana w workach.

Cienka szyjka i pojedynczy stożek wzrostu ograniczają ryzyko wybijania w szczypior
 • PROGRESSION F1 – odmiana na każdą glebę
  • tworzy kuliste, duże, wyrównane cebule
  • łuska trwale utrzymująca się do końca przechowywania
  • wysoka jakość produktu handlowego
  • wysoki potencjał plonotwórczy
  • doskonale się sprawdza na różnych typach gleb
  • idealna do długiego przechowywania (nie ma tendencji do wybijania w szczypior)

Cebule do długiego przechowywania powinny być twarde, mieć dobrze przylegającą łuskę oraz cienką szyjkę. Takie cechy, mają odmiany z portfolio Syngenta jak WELLINGTON F1 i PROGRESSION F1!    

Artykuł promocyjny

Nie wiesz jaką wybrać odmianę? Skontaktuj się z ekspertami ONION LEADER. Pomożemy, doradzimy: