Jak uprawiać pomidory? Jak pielęgnować? Jak często podlewać? – krok po krokuDbając o zdrowie, warto zadbać o dobrze zbilansowaną dietę bogatą w niezbędne witaminy i minerały. Nie jest to możliwe bez stosowania warzyw i owoców, a pomidory są źródłem wielu niezbędnych substancji odżywczych. Bogate są w witaminy z grupy B, a także witaminę PP, która wpływa pozytywnie na metabolizm cukru i cholesterolu we krwi. Wielu lekarzy i dietetyków jest zdania, że pomidory leczą, jednak pytanie brzmi – jak uprawiać pomidory, aby dostarczyły najważniejszych witamin?

Jak pielęgnować pomidory – podstawy

Ogrodnictwo i pielęgnacja roślin to zajęcie, które wymaga wiedzy, ale również cierpliwości. Osoby posiadające swoje ogrody z pewnością zdają sobie sprawę, jak bardzo trzeba dbać o rośliny, żeby efekty ich wzrostu były zadowalające. Z pomidorami nie jest inaczej, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób je pielęgnować, aby te pyszne bomby witaminowe pomagały w utrzymaniu zdrowia i dobrej formy?

Pielęgnację pomidorów warto zacząć od dobrego przygotowania gleby. Pomidory, które pochodzą z własnego ogrodu, smakują zupełnie inaczej niż te, które można dostać w sklepie. Biorąc pod uwagę badania przeprowadzone w Polsce, pomidory są najbardziej i najchętniej uprawianym warzywem. Nic dziwnego, ponieważ pomidory można używać do wielu potraw. Nadają im smaku i specyficznego aromatu.

Uprawa pomidorów – krok po kroku

Wiele osób w naszym kraju każdego roku zajmuje się uprawą pomidorów. Są to rośliny ciepłolubne, dlatego nie często stosuje się sadzenie wprost do gruntu z kilku znaczących przyczyn. Głównie ze względu na to, że pomidory sadzone w glebie posiadają dłuższy czas kiełkowania, w konsekwencji czego owocowanie następuje później. Niestety, ale sadzenie pomidorów w glebie nie umożliwia dobrej uprawy, przez co pomidory tego typu nie są ani duże, ani smaczne. Jak pielęgnować pomidory? Najlepiej jest kupić gotową rozsadę w sklepie ogrodniczym (dobry czas to okolice lutego) i przygotować ją odpowiednio w dobrze przystosowanej do uprawy szklarni.

Wcześniej było wspomniane o tym, że pomidory lubią ciepło – właśnie dlatego miejsce, w którym pomidory będą uprawiane, powinno być nasłonecznione, a także zaciszne i osłonięte od działania różnych warunków atmosferycznych, na przykład wiatru. Nie jest to korzystne, ponieważ zbyt mocny wiatr jest w stanie połamać łodygi, w związku z czym cała uprawa pomidorów niestety nie zakończy się sukcesem.

Pomidory – sadzenie i pielęgnacja

Pierwszą i najbardziej istotną rzeczą, o którą trzeba zadbać przy sadzeniu pomidorów, jest pulchna i odpowiednio zasilona nawozami gleba. Bez tego cały proces może się nie udać. W przypadku, gdy wszystko jest dobrze przygotowane, należy wykopać w glebie dołki mniej więcej na głębokość 15-20 cm, zostawiając przy tym około 50 cm odstępu pomiędzy sadzonkami. Najlepszym okresem na sadzenie pomidorów jest maj – konkretniej jego druga połowa. We wcześniejszych tygodniach istnieje ryzyko wystąpienia przymrozków, co niestety nie sprzyja pomidorom. Porady tego typu pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak uprawiać pomidory i przyłożyć się do odpowiedniej pielęgnacji.

Aby zadbać o krzewy, należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Przede wszystkim to, że pomidory są roślinami lubiącymi wilgoć – oczywiście nie w nadmiarze, ponieważ może to skutkować pojawieniem się niektórych chorób grzybiczych. Trzeba to dobrze umiarkować. Druga sprawa odnośnie pielęgnacji pomidorów jest taka, że trzeba je często podlewać. Bardzo istotny jest sposób podlewania, bo jeśli chcecie dowiedzieć się, jak pielęgnować pomidory, warto wiedzieć, że przy podlewaniu robi się to, podlewając glebę nie liście rośliny. Dodatkową rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę w przypadku uprawy pomidorów w szklarni, jest to, że pomieszczenie musi być często wietrzone. Wzrastające krzewy warto cały czas doglądać, ponieważ użyteczne jest regularne usuwanie dolnych liści oraz takich, które cechują się nadmiernymi przebarwieniami.