Plantacje pomidorów częściowo już zostały posadzone. Niektórym producentom przymarzły rozsady przygotowane do sadzenia. Również na polach po dwóch ostatnich nocach notowane są uszkodzenia roślin przez niskie temperatury. Sam fakt przechłodzenia roślin może negatywnie wpłynąć na ich dalszy wzrost. Co zatem warto zrobić?

W okresie chłodów rośliny są narażone przede wszystkim na deficyt fosforu.  Pierwiastek ten w niskich temperaturach przestaje być pobierany z gleby. W takim wypadku należy dostarczyć ten składnik do liści roślin w nawozach rozpuszczalnych. Można plantacje opryskać nawozami kompleksowymi zawierającymi duże ilości fosforu takimi jak Yara Tera Kristalon Żółty czy OSD Fosfor.

Przemarznięta rozsada pomidorów jeszcze przed wysadzeniem w pole

W początkowych fazach wzrostu oprysk Kristalonem żółtym (13-40-13)sprzyja szybszemu rozwojowi systemu korzeniowego , szczególnie jest to ważne przy niskiej temperaturze i niskim lub zbyt wysokim pH. Po przyjęciu się rozsady dawka Kristalonu żółtego to 3/kg na ha.

Jak sprawdzić, czy rozsada się przyjęła? Prostym sposobem jest obserwacja, czy system korzeniowy tworzy nowe korzenie przerastające bryle korzeniowa wytworzoną w trakcie produkcji rozsady w multiplatach.  

Jeżeli jest możliwość podlania plantacji ze względu na panującą suszę to kiedy temperatury zaczną się podnosić, a gleba będzie wilgotna aby rośliny szybciej wznowiły wzrost można je opryskać produktami Terrasorb Complex 1,5 l/ha z dodatkiem produktu Black Jak w ilości 2l/ha  zużywając do tego celu maksymalnie 300 litrów cieczy na 1 ha

Partnerami cyklu Monitoring Plantacji Warzyw (Komunikaty Warzywnicze) są firmy Bayer, Osadkowski SA oraz Yara Poland