W dniach 6-7 września na terenie gospodarstwa Polboto w Udanini odbyły się Potato Days Poland. Była to doskonała okazja do zwiedzania poletek doświadczalnych z ponad setką odmian (więcej zobacz: Patoto Days Udanin 2019), wysłuchania interesujących wykładów oraz zapoznania się z pracą maszyn niezbędnych do wykopywania ziemniaków. W trakcie pokazów zaprezentowano kilka kombajnów do zbioru ziemniaków.

Jednym z nich była Puma 3 z firmy AVR. Jest to kombajn samojezdny, czterorzędowy o mocy 469 KM. Kombajn może pracować w rzędach o rozstawie 75cm jak i 90 cm. Dodatkowo kopaczka może być przystosowana do zbioru marchwi lub podbierania cebuli. Zbiornik mieści 8 ton bulw.

Była możliwość zobaczyć model Spirit 8200 dwurzędowy, który współpracuje z ciągnikiem o mocy około 120 KM

Kolejną z prezentowanych maszyn był kombajn ROPA Keiler 2. Jest to 2-rzędowa ciągniona maszyna, do pracy wymaga ciągnika o mocy 160 KM. Posiada zasobnik na około 8 ton. Keiler 2 pracuje niezależny od obrotów WOM, dzięki temu utrzymuje w ten sposób optymalną prędkość wszystkich jednostek pracujących. Rezultatem jest mniejsze zużycie paliwa poprzez zredukowanie obrotów silnika ciągnika.

Grimme SE 170-60 jest to również kombajn dwurzędowy, który wykopuje ziemniaki posadzone w rzędach w rozstawie 75 cm. Maszyna posiada 6 tonowy zbiornik na ziemniaki w opcji jest możliwość zwiększenia go do 7,5 tony. Bardzo dobra widoczność dzięki umieszczeniu zespołu wykopującego po prawej stronie, a także długi stół selekcyjny z dużą ilością miejsca znacznie ułatwiają pracę. Dwie taśmy odsiewające, pracujące wspólnie, gwarantują bardzo dobrą skuteczność oddzielania i ochronę bulw. Użycie 2 taśm zapobiega staczaniu się bulw i poprawia skuteczność odsiewania ziemi. Kombajn współpracuje z ciągnikiem o mocy powyżej 130 KM.

Z tym jak w praktyce sprawowały się zaprezentowane kombajny można zobaczyć na filmie: