Monitoring plantacji – śmietka kapuściana. ALERT!

Śmietki odłowione w pułapce

Od piątku 7 maja na Kujawach zaczęły odławiać się w pułapkach samice śmietki kapuścianej. Jest to sygnał do rozpoczęcia pierwszych zbiegów zwalczających tego szkodnika, tak by nie doszło do uszkodzeń posadzonych roślin kapustnych.

Jeżeli minęło więcej niż 4 tygodnie od posadzenia rozsady warzyw kapustnych do gruntu, a rośliny były zaprawione Verimarkiem należy wykonać zabieg przeciwko śmietce. Można zastosować preparat Movento 100 SC, który w uprawie kapustnych zwalcza mszyce (m.in. mszyca kapuściana i mszyca brzoskwiniowa) oraz mączliki, używając niewielkiej ilości cieczy roboczej na hektar (do 300 litrów) i zwilżaczy rozpuszczających woski roślinne aby ułatwić i przyśpieszyć wnikanie substancji aktywnej do rośliny. Można użyć zwykłego Superamu albo najlepiej produktu Inex A. Nie powinno używać się żadnych zwilżaczy sylikonowych czy Protectora, ze względu na to, że one utrzymywać będą substancje aktywną na roślinie.

Movento 100 SC niestety nie ma oficjalnej rejestracji na śmietkę kapuścianą, ale ją zwalcza. W uprawach kapustnych preparat ten ma ma rejestrację do zwalczania mszyc i mączlika. Trzeba pamiętać, że preparat nie zabija larw od razu po spożyciu przez nie tkanki ze spirotetramatem. Po spożyciu substancji aktywnej przestają żerować już po kilkunastu minutach, a po kilku dniach giną zmieniając barwę z perliście białej na kremową.

Partnerami Monitoringu Plantacji Warzyw są firmy Bayer i Yara Poland