Na plantacjach cebuli zimującej w gruncie pojawiły się bardzo specyficzne objawy Stemphylim. Najstarsze liście zasychają od wierzchołka, a po wewnętrznej stronie liści idzie smuga w stronę zgrubienia.

Czas zacząć działać

Jak chronić takie plantacje. Trzeba wykonać opryskiwanie preparatami Luna Experience 400 SC czy Signum z siarczanem magnezu. Dawka Luna Experience 400 SC powinna być nieco wyższa niż podawana na etykiecie. Na hektar stosujemy nie 0,5 l, a 0,6 litra/ha. Bardzo ważny jest dodatek siarczanu magnezu w ilości 3-5 kg/hektar. Ze względu na zapowiadane pod koniec tygodnia opady deszczu zabieg należy wykonać z Protectorem, aby preparat były dłużej przytrzymany na powierzchni liści.  

Warto również pomyśleć o wzmocnienie liści, które po okresie długotrwałych chłodów nie zawsze są w dobrej kondycji. Można w tym celu wykonać zabiegi dokarmiania dolistnego z wykorzystaniem:

KristaLeaf Foto – wpływa wzmocnienie i rozwój aparatu asymilacyjnego  (3 kg /ha). Zabieg najlepiej wykonać w fazie 5-go liścia i później

Kristalon Zielony 18-18-18 – na pobudzenie wzrostu części nadziemnej i podziemnej (dawka 3 kg/ha). Zabieg wykonujemy dla pobudzenia wzrostu rośliny kiedy np. z powodu warunków stresowych rośliny zwolniły swój rozwój.

Charakterystyka Stemphylium  

Charakterystyczne dla Stemphylium są początkowo żółtawe, później jasnobrązowe, aż w końcu prawie czarne plamy powiększające się wzdłuż szczypioru. Pierwsze infekcje stwierdzane są zazwyczaj od strony wietrznej, skąd później choroba szybko rozprzestrzenia się wgłąb plantacji.  Również miejsca gdzie długo utrzymuje się wilgoć lub mgła są bardziej narażone na wystąpienie tej choroby. W większym stopniu są też narażone plantacje zlokalizowane w miejscach gdzie uprawa cebuli realizowana jest rok po roku, lub w sąsiedztwie są inne plantacje.

Stemphylium na cebuli
Charakterystyczne pierwsze objawy cebuli na wierzchołkach szczypioru
Stemphylium na cebuli
Zamieranie szczypioru spowodowane przez Stemphylium

Stemphylium atakuje tylko szczypior, ale w krótkim czasie może znacząco ograniczyć jego powierzchnię, przyczyniają się tym do spadku plonu. W sprzyjających warunkach (temperatura 20-25%, wysoka wilgotność względna powietrza) grzyb bardzo szybko rozprzestrzenia się po plantacji i w krótkim czasie może mocno zniszczyć szczypior. Od kilku lat choroba określana jako  Stemphylium, występuje na plantacjach cebuli w Polsce corocznie, podobnie jak inne choroby grzybowe czyli  mączniak rzekomy, alternariozy i Botrytis.

Partnerami Monitoringu Plantacji Warzyw są firmy Bayer i Yara Poland.