Taki tytuł zdobyły w tym roku Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbywały się po raz szósty i za razem po raz pierwszy w nowej lokalizacji na Warsaw Expo w Nadarzynie, niewiele ponad  20 km od centrum Warszawy. Nowa lokalizacja okazała się wręcz korzystniejsza zarówno dla zwiedzających jak i wystawców.

Tegoroczna edycja okazała się pod każdym względem rekordowa. TSW 2016 podczas dwóch dni  targowych odwiedzało 11 863 osób (wejście na targi było rejestrowane), swoją ofertę prezentowało 205 wystawców z których 35% brało udział w TSW po raz pierwszy. Wielu gości przyjechało z zagranicy: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Estonii, Holandii, Niemiec, Austrii, Włoch, Anglii, Francji czy Turcji.  Powierzchnia TSW2016 również jest większa niż w latach poprzednich i wyniosła blisko 16 000 metrów kwadratowych.  To wszystko sprawia, że TSW umocniło swoją pozycję największej imprezy ogrodniczej w Polsce z kompleksową ofertą dla producentów owoców i warzyw.

Ważną częścią TSW są konferencje branżowe, podczas których odbywają się wykłady polskich i zagranicznych specjalistów zarówno naukowców jak i praktyków. W środę 13 stycznia odbyły się:  III Konferencja Truskawkowa, Sadowniczej Forum Ekonomiczne, konferencja o doświetlaniu upraw pod osłonami. Drugiego dnia targów obyła się konferencja sadownicza, o warzywach polowych tym razem w całości poświęcona kapustnym oraz o nowym gatunku dla polskiego ogrodnictwa – świdośliwie. Podczas dwóch dni TSW2016 wygłoszono 55 wykłady.  TSW było też miejsce gdzie odbywało się szóste Forum Grup Producenckich, którego organizatorem jest Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Podczas uroczystego otwarcia TSW 2016 po raz trzeci zostały przyznane nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka  innowacyjnym produktom dla ogrodnictwa. Z roku na rok znaczenie nagrody wzrasta w tym roku napłynęło o 30% więcej zgłoszeń a ich jakość i różnorodność sprawia, że kapituła nagrody nie miała łatwego zadania.

 

Patronem merytorycznym targów jak co roku był Instytutu Ogrodnictwa ze Skierniewic. Patronami branżowymi  tego ważnego dla sadowników i warzywników wydarzenia w roku 2016 po raz kolejny były firmy:  AMG importer ciągników Landini, Bayer Sp. z o.o. i Timac Agro Polska Sp. z o.o.

Organizatorem Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW2016, po raz czwarty była Oficyna Wydawnicza Oikos Sp. z o.o.

Więcej zdjęć w Galerii