Nasiona wybranych odmiany warzyw do zakupu w promocji

Karolina Misztal (Bayer) i Tadeusz Kwiatek (Cetrum Ogrodnicze Polger)

Region Proszowic to jedno z ważniejszych zagłębi produkcji warzyw w Małopolsce, m.in. warzyw kapustnych, których to uprawie poświęcono w dużej części szkolenie zorganizowane 26 stycznia przez firmę Centrum Ogrodnicze Polger oraz Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Partnerami wydarzenia były firmy Innvigo, Seminis oraz Yara Pland. 

Nie takie proste 

Szkolenie rozpoczęło się od omówienia wymagań stawianych producentom chcącym korzystać z różnego rodzaju dopłat w ramach Eko Schematów. Skala obostrzeń i wymagań wynikających z tych wytycznych jest bardzo duża i często wręcz niemożliwa do zrealizowania w ramach wielu, nawet wydawać by się mogło dobrze prowadzonych gospodarstw. Działania związane z rodzajem prowadzonych upraw, aby móc korzystać z różnego rodzaju dopłat, trzeba bardzo dobrze przeanalizować i realizować z dobrze ułożonym na kilka lat planem produkcji. W prawidłowym przygotowaniu gospodarstwa do wymagań w ramach Eko Schematów pomagają pracownicy Ośrodków Doradztwa Rolniczego o czym informował Jolanta Cebulska z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Aktywne promocje

Kilka praktycznych informacji z zakresu uprawy warzyw oraz wyboru odmian można było dowiedzieć się z prezentacji przygotowanej przez Karolinę Misztal z firmy Bayer/Seminis. Firma na początek sezonu przygotował kilka promocji dotyczących zakupu nasion, są to:

– dla kalafiorów: 11 opakowań w cenie 10 – kalafiory odmian: Predazzo F1, Lavaredo F1, Whitex F1, Britex F1, Ivex F1 (czas obowiązywania od 01.01.2024–31.08.2024 lub do wyczerpania zapasów).

– dla papryki: 11 opakowań w cenie 10 – papryka odmian: Maximinus F1, Caravaggio F1, Argaman F1, SVPB1008 F1 (czas obowiązywania 01.01.2024–31.12.2024 lub do wyczerpania zapasów).

– dla marchwi: 6 opakowań w cenie 5 – marchew odmiana Carruba F1 (czas obowiązywania od 01.01.2024–30.04.2024 lub do wyczerpania zapasów).

– dla cebuli: 6 opakowań w cenie 5 – cebula: odmiany Saddleback F1, Lovito F1, Tucannon F1, Bossito F1, Packito F1 (czas obowiązywania od 01.01.2024 –30.04.2024 lub do wyczerpania zapasów).

Dlaczego te odmiany – kalafiory

Jak informowała K. Misztal, w przypadku kalafiorów, producenci często w minionym sezonie borykali się z przyspieszeniem wegetacji, zagniwaniem (tip burn), brakiem odpowiedniej jakości liści okrywających, antocyjanowymi przebarwieniami czy totalnym żółknięciem róż. W ograniczeniu tych problemów niezwykle pomocny okazywał się odpowiedni wybór odmiany. Odmianami kalafiorów, które pozwalają uniknąć powyższych problemów są m.in. Ivex F1, Cardex F1, Predazzo F1 czy Lavedo F1. 

Ivex F1 podobnie jak Whitex F1 i Britex F1 to odmiany o odkrytych, odpornych na słońce różach, oferowane w ramach marki Curdivex. Ivex F1 to nowość, mająca 70-dniowy okres wegetacji, rekomendowana do uprawy na wcześniejsze terminy uprawy, nie wymaga osłaniania, co przekłada się na koszty produkcji. Jest to odmian doskonała do sprzedaży na świeżym rynku i dobrej jakości pozbiorczej. Zapewnia również bardzo dobrą jakość i duży procentowy udział wyciętych również przy pierwszym cięciu.

Cudex F1 to z kolei odmian o troszkę dłużym okresie wegetacji (75-82 dni), ze spiralnie układającym się liściem, nie wymaga gumkowania, ma białą, bardzo atrakcyjną różę, usadownioną na wysokiej nodze co zapewnia łatwiejszy zbiór. 

Z kolei odmiany kalafiorów Predazzo F1 i Lavaredo F1 to odmiany uniwersalne na świeży rynek i do przemysłu. Pierwsze to odmiana o okresie wegetacji 75 dni latem, a jesienią 80-90 dni. Dobrze znosi słabe stanowiska, różnice temperatur, może być trochę przytrzymana na polu bez obawy o jakość. Róża jest spiralnie zakryta liśćmi, dzięki czemu kalafiory są zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi w transporcie.

Z kolei Lavaredo F1 to odmiana do uprawy jesiennej (sadzenie 15.06-15.07), o okresie wegetacji wynoszącym 80-95 dni. Ma wysokiej jakości, mocno okryte róże. Wyróżnia się również bardzo dobrą zdrowotnością, szczególnie w kontekście Xanthomonas.

3 x marchew

Z odmian marchwi oferowanych przez Bayer, K. Misztal zwróciła uwagę na wczesną odmianę marchwi o nazwie Carruba F1. Jest to odmiana o 100-dnoiwym okresie wegetacji, zapewniająca wysoki plon, mająca silną i zdrową nać. Odmiana ta jest łatwa do zbioru mechanicznego, ma wyrównany korzeń o długości 19-21 cm. Nadaje się też do krótkiego przechowywania. Jest również bardzo smaczna. 

Odmiana marchwi o troszkę dłużym okresie wegetacji (120 dni) jest Caribou F1. Jest to uniwersalna odmiana nadająca się na przemysł jak i na świeży rynek. Gładkie i cylindryczne korzenie mają długość 18-21 cm. Jest to nie tylko bardzo plenna, ale również smaczna odmiana. Ma również mocną nać, co odgrywa istotną rolę w zbiorze mechanicznym.

Trzecią omówioną odmianą marchwi jest Carlano F1. Ta nowa odmiana marchwi ma silną i bardzo zdrową nać. Jej okres wegetacji to 140 dni, po tym okresie zapewnia wysoki i bardzo dobrej jakości plon. Odmiana ta nie ma tendencji do pękania. Jej korzenie są wyrównane o długości 19-22 cm. Odmiana ta może być przechowywana do końca maja. Wysoka zdrowotność tej odmiany pozwala rekomendować ją do upraw również w gospodarstwach ekologicznych. 

2 x papryka

Jak informowała K. Misztal, w ofercie firmy Bayer swoja pozycję rynkową umacniają papryki. Tutaj na uwagę zasługuje odmiana do uprawy w tunelach o nazwie Argaman F1. Odmiana ta ma silny system korzeniowy i wysoką odporność na porażenie przez nicienie. Dobry wigor i zachowanie właściwego bilansu między wzrostem wegetatywnym a plonowaniem powoduje, że producenci są zadowoleni z uprawy tej nowości. Jest to odmiana w grupie wczesnych odmian, z dobrą adaptację do trudnych warunków uprawowych. 

Firma Bayer wprowadza do swojej oferty również nową, żółtą odmianę papryki oferowaną jeszcze pod numerem SVPB1008. Odmiana ta wyróżnia się wczesnością, dużą masą owoców, które są dobrze rozmieszonych na krzewie. Owoce nie są podatne na suchą zgniliznę.