Ekspozycja odmian warzyw polowych zorganizowana w 39 tygodniu 2022 roku w Holandii przez firmę Sakata, tak jak w minionych latach, kusiła bogactwem kolorów i różnorodnością kształtów. Co ważne, byli tam obecni przedstawiciele firmy działający także w Polsce. Dzięki temu przygotowaliśmy dla czytelników portalu www.warzywapolowe.pl relację w formie krótkiego filmu dotyczącą zaprezentowanych w Zwaagdijk Oost nowości cebulowych. Pokażemy także nową odmianę buraczka do uprawy w naszym kraju.

Nowości cebulowe

Na ten temat mówiła Klaudia Horlop z Sakaty. Okazuje się, że oferta firmy w tym zakresie jest dość szeroka i poza kreacjami o standardowych dla polskiego rynku cebulowe właściwościach obejmuje także selekcje mogące wypełnić nisze. Zaletą czerwonej odmiany cebuli Red Herald są intensywne wybarwienie, także wewnętrzne  oraz możliwość przechowywania jej w warunkach Polski do marca. Rossana to jedna z odmian różowych cebuli. Np. w Holandii jest to produkt już dość powszechny w uprawie, u nas ciąż jeszcze dość głęboka nisza. Bello Blanco to biała cebula. Odznacza się możliwością długiego przechowywania w trakcie którego śnieżnobiałe bulwy nie tracą swej barwy. Może być kierowana zarówno na świeży rynek jak i do przetwórstwa. Ma wysoki potencjał plonotwórczy. Ta ostatnia właściwość  dotyczy także odmiany w typie hiszpańskim o nazwie Yosemite. Zgrubienia osiągają okazałe rozmiary, zwłaszcza przy zastosowaniu zaawansowanych technologii uprawy, jak np. fertygowanie cebuli. Jest łatwa do obierania, więc to dobra opcja dla zaopatrzenia przemysłu.

Nowa odmiana buraczka

O nowości tej opowiedział Łukasz Rudecki, także z firmy Sakata. Aurora ma stanowić odpowiedź tejże firmy na rosnące presje chorób takich jak rizomania i rizoktonioza. To jednak nie jedyne atuty tej odmiany. Ł. Rudecki chwali ją także za kulisty kształt korzeni oraz zdrowotność liści. Buraczki tej odmiany nadają się do długiego przechowywania jak i do uprawy z myślą o sprzedaży do zakładów przetwórczych. Może być wysiewana w plonie głównym jak i w poplonach.

Więcej na filmie:

Zapraszamy na poniższy film. Tam eksperci dość szczegółowo opowiadają o specyfice wymienionych powyżej odmian. Można też zobaczyć plon jaki udaje się uzyskać poprzez ich produkcję: