W 39 tygodniu 2023 roku w Holandii odbywały się pokazy odmian warzyw polowych. Jedną z firm, która zorganizowała swoje ekspozycje była Bejo. Do Warmenhuizen przybył silny polski zespół. Jednym z Polaków, reprezentujących Bejo w trakcie wydarzenia, był Paweł Glanowski. W jego towarzystwie zwiedziliśmy poletka pokazowe, a relację z wizyty zaczynamy od odmian kapust wykreowanych z myślą o zaopatrzeniu świeżego rynku.

Kapusty płaskie

Kapusty płaskie zyskują w ostatnim czasie popularność ze względu na swój delikatny smak a także uniwersalność zastosowań w kuchni. Można j, na przykład wykorzystywać do przygotowywania gołąbków. Ciekawe odmiany z tej kategorii mamy oczywiście w swoim portfolio. – informował reprezentant Bejo. Pierwszą z kreacji o których opowiedział była Respecta. Tworzy ona dość kompaktowe główki, co czyni plon chętnie akceptowanym przez sieci handlowe. Zaletą jest także jego wysokie wyrównanie.

Inną odmianą płaskiej kapusty, której uprawę w Polsce polecał Paweł Glanowski była Gunma. Przekazał, że w opinii wiodących przedstawicieli rynku, jest to odmiana najsmaczniejsza.

Nokta tworzy główki większe od poprzednio wymienionych, ale z jej sadzeniem nie należy zbytnio zwlekać. W uprawie na zbiór późnojesienny okres wegetacji wydłużyć się może do ok. 90 dni. Odznacza się za to bardzo dobrą zdrowotnością polową.

Mniejsze główki na zaopatrzenie supermarketów

Wektor handlu warzywami coraz silniej wychyla się w kierunku sieci handlowych. Ich przedstawiciele preferują kapustę o drobniejszych, wyrównanych i zbitych główkach. Jedną z odmian z oferty Bejo Zaden spełniającą wymogi tej kategorii odbiorców jest Kaluga. Selekcja ta tworzy intensywnie zielone, okrągłe główki. Wysadzana w maju i czerwcu po zbiorach może trafiać do przechowalni, gdzie wytrzymuje bez poważniejszych strat do końca maja kolejnego roku. Możliwość produkcji mniejszych główek pozwala zagęszczać obsadę. W przypadku tej odmiany w Polsce podejmowane były skuteczne próby jej uprawy w zagęszczeniu do 60 tys. szt./ha. Odmianę tę Paweł Glanowski rekomendował do uprawy na nawadnianych stanowiskach.

Poplonowe i na przechowanie

Jedną z takich odmian spośród selekcji oferowanych przez firmę Bejo jest Bailey. To odmiana kiłoodporna, o silnym wigorze wzrostu. Charakterystyką przypomina inną, dość dobrze już w Polsce poznaną odmianę, jaką jest Cyclone. Obie odmiany wykształcają główki ciężkie, kuliste i wyrównane, jakościowo podobne są do późnych odmian przeznaczonych na przechowywanie. Jednak ci plantatorzy, którzy mają problem z kiłą kapustnych na swych polach, powinni raczej zainteresować się uprawą odmiany Bailey.

KDF 2024 z Bejo!

Przy okazji chciałbym poinformować o kontynuacji projektu KDF. Choć akronim nie zmienił się, to w sezonie 2024 w gospodarstwie Przemysława Golenia w Grabicach zamiast kalafiorów testować będziemy właśnie odmiany kapusty. Za rekomendacje odmianowe odpowiadają Paweł Glanowski i Paweł Bednarek, obaj z Bejo. Czy w projekcie realizowanym na rodzimej ziemi zobaczymy odmiany o których mowa była powyżej? Śledźcie nasz portal – już niedługo odpowiemy na to pytanie

Póki co, zapraszam na film z Holandii, na którym można zobaczyć jak prezentowały się omawiane odmiany: