Podczas XII edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2022 odbyła się konferencja pt. Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone. W jej trakcie odbyła się debata poświęcona opłacalności produkcji ekologicznej i zrównoważonej, z której prezentujemy wybrane wątki.

Pandemia może być szansą

Według uczestników debaty pandemia może okazać się szansą na rozwój rynku jakościowego. Symbolami pandemii wcale nie muszą być maseczki, szczepienia, ciągłe obostrzenia, zakazy, ale przede wszystkim zmiany w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Reformy, w których producenci oraz przetwórcy odgrywają kluczową rolę.

Zagrożony łańcuch dostaw środków ochrony roślin

Nie ma się czego obawiać, sytuacja wygląda zupełnie inaczej niż przed roku. Pandemia zaskoczyła wiele firm na całym świecie. Doprowadziło to do wielu opóźnień w dostawach wielu środków niezbędnych do produkcji owoców. Jako firma UPL obawiając się powtórki trudnych warunków epidemicznych opracowaliśmy rozwiązania, które mają temu zapobiec. Dzięki temu, wiele produktów dotarło na czas do kraju i są rozdystrybuowane lub w trakcie tego procesu. Sytuacja związana z dostępnością naszych fungicydów na ten sezon jest dobra. Dla przykładu, preparaty kaptanowe są sprowadzane do Polski w ilościach znacznie większych niż w minionych latach. Kolejnym aspektem jest fakt, że zapotrzebowanie na środki ochrony roślin jest potężne, a nie wszystkie firmy są w stanie je dostarczyć. Co w następstwie przekłada się na dostępność części produktów w ofercie dystrybutorów – mówił Arkadiusz Sławiński z firmy UPL Polska.

Czy ceny środków ochrony wzrosną jak nawozów

Jak informował Arkadiusz Sławiński, porównując ceny środków ochrony i nawozów nie ma powodów by obawiać się że produkty do ochrony wzrosną aż trzykrotnie, tak jak ma to miejsce w przypadku nawozów azotowych. Podwyżki środków ochrony roślin oczywiście są, ale spowodowane są wieloma czynnikami, które wiążą się z większymi kosztami transportu, substancji do ich produkcji oraz kosztami opakowań. Ten ostatni, wydając się prozaiczny koszt zmienia się diametralnie. Te wszystkie podwyżki ostatecznie wpływają na końcową cenę produktu w sklepie. Na ten moment, po podwyżkach ceny środków ochrony roślin mają szansę utrzymać stały poziom. W ostatnim czasie żyjemy w ciągle zmieniającym się świecie, pandemia zmieniła bardzo wiele dziedzin życia. Jednak, wydaje się, że powoli łapiemy stabilizację – mówił specjalista z firmy UPL.

Aktualne wyzwania w ogrodnictwie

Pandemia zmieniła sytuację na świecie w wielu branżach, w tym również ogrodniczej. Aktualne wyzwania w ogrodnictwie to głównie aspekty ekonomiczne, decydujące o opłacalności produkcji.

Jako środowisko promujemy fakt, że warzywa i owoce powinny stanowić połowę każdego posiłku. Zaangażowanie w poprawę jakości diety Polaków i projakościowe podejście do produkcji jest dziś warunkiem strategii rozwoju i niemniej istotnej dumy z tego co produkujemy. A rozwiązania biologiczne? Mogą być skuteczne, jeśli będziemy je wdrażać na szeroką skalę, w gronie współpracujących ze sobą sąsiadów. Stąd postulat współpracy sadowników, nie dla idei, ale dla pieniędzy – mówił Maciej Majewski ze Stowarzyszenia Sady Grójeckie.

Walka o jakość oferowanych owoców czy warzyw będzie się nasilała. Miejmy nadzieję, że na znaczeniu będzie zyskiwał patriotyzm konsumencki Polaków. Trzeba przekonać ich do tego, by wybierali produkty krajowe, produkowane lokalnie. Covid-19 wpłynął na funkcjonowanie wielu gałęzi ogrodnictwa. Pandemia zmieniła dużo trendów konsumenckich, dla których na znaczeniu zyskało pochodzenie oraz jakość – szczególnie ta mająca wpływ na zdrowie – oferowanych produktów. Aktualnie na tym trendzie zyskują producenci ekologiczni, gdyż popyt na zdrową, oznaczoną certyfikatem „eko” żywność stale rośnie.