Jednym z najbardziej uciążliwych i pracochłonnych zabiegów w uprawie polowej warzyw jest zwalczanie chwastów. Nie zawsze da się to zrobić chemicznie, a i efekty tej metody nie zawsze są zadowalające. Nic więc dziwnego, że cały czas poszukuje się rozwiązań, które by umożliwiły precyzyjne niszczenie chwastów z użyciem maszyn.

 

Dużym osiągnięciem w zakresie precyzyjnego zwalczania chwastów może się poszczycić holenderska firmy Steketee, która stworzyła maszynę pozwalającą na bardzo dokładne niszczenie chwastów. Prace nad nią trwały 8 lat, by wreszcie wprowadzić ją na rynek.

Odpowiednio skonstruowane elementy robocze, w połączeniu z pracą kamer dają możliwość precyzyjnego niszczenia chwastów
Odpowiednio skonstruowane elementy robocze, w połączeniu z pracą kamer dają możliwość precyzyjnego niszczenia chwastów

Urządzenie pozwala na bardzo precyzyjne usuwanie chwastów w uprawach m.in. sałat. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu kamer, które rozpoznają rośliny uprawne i podczas przejazdów omijają je. Przed rozpoczęciem pracy oprócz odpowiedniego ustawienia elementów roboczych trzeba wprowadzić w system zarządzający pracą maszyny informacje o szerokości międzyrzędzi i rozstawie roślin w rzędach. Podczas pracy kamery rozpoznają rośliny w rzędach i powodują uchylanie się elementów roboczych. Podczas jednego przejazdu niszczone są więc nie tylko chwasty w międzyrzedziach, ale też między roślinami w rzędach. Dodatkowo rośliny traktowane są strumieniem powietrza, by oczyścić je z resztek ziemi, która mogłaby na nie spaść. Praca elementów roboczych jest wymuszana przez układ pneumatyczny, co pozwala na szybką reakcję elementów roboczych w przypadku wykrycia rośliny uprawnej. Urządzenia tego typu mogą współpracować z ciągnikiem, który ma wydatek pompy hydraulicznej minimum 50 l/min. Szerokość maszyny dopasowana jest do technologii w jakiej prowadzona jest dana upraw, w czasie pracy porusza się ona z prędkością około 3 km/godz.

Efekt pracy precyzyjnego pielnika firmy Steketee
Efekt pracy precyzyjnego pielnika firmy Steketee

Korzystając z takiej maszyny bardzo ważna jest zachowanie dużej precyzji od początku uprawy, czyli wskazane jest bardzo dobre wyrównanie powierzchni gleby przed sadzeniem, i posadzenie roślin w równych odstępach i na jednakowej głębokości. Korzystając z tego maszyn można całkowicie wyeliminować pracę ręczną konieczną do usuwania chwastów, trzeba jednak w jej zakup zainwestować koło 70 tys. euro.