Szkodnik, który często producentom stwarza dużo problemów w ochronie warzyw kapustnych – zwłaszcza kalafiora czy brokuła – to tantniś krzyżowiaczek. Pojawia się dość niespodziewanie, a niezauważony w porę może spowodować spore szkody zwłaszcza na młodych nasadzeniach. Kiedy zatem wykonać pierwsze zabiegi, by uniknąć takiego problemu?

Rozwój tantnisia krzyżowiaczka i jego szkodliwość

Owad dorosły to motyl o niewielkich rozmiarach. Podczas spoczynku ma charakterystycznie dachówkowato złożone skrzydła. Szkodliwe stadium to larwa – gąsienica o zielonej barwie i niewielkich rozmiarach. Larwy są dość trudne do zauważenia bo wylęgają się na spodniej stronie liści. Jaja składa samica na spodniej stronie liści wzdłuż nerwu głównego pojedyncze. Z tego względu ciężko je zauważyć. Po wylęgu zaczynają żerować zeskrobując tkankę i zostawiając skórkę na wierzchniej stronie liści, która po wyschnięciu wykrusza się i powstają dziury. Nawet gdy zwalczymy larwy jak rozpoczynają żerować, a liście są małe i zaczynają intensywnie rosnąć to wygryzione dziury powiększają się, a producenci bezskutecznie poszukują sprawcy wygryzionych otworów.

Osobnik dorosły tantisia krzyżowiaczka

Kiedy zacząć zwalczać?

Na wiosną  zwykle w czerwcu jak zrobi się ciepło wylatują motyle. Wielu producentów niestety nie chodzi co dziennie na pole i zwykle są zaskoczeni pojawieniem się szkodników. Motyle po wylocie nie składają od razu jaj. Samice muszą bowiem osiągnąć stadium dorosłe. Ten proces trwa około 7 -10 dni. Z tego też względu jeżeli ktoś bacznie obserwuje swoją plantacje może wyznaczyć czas kiedy można wykonać oprysk charakteryzujący się wysoką skutecznością. Tak jak już wspomniałem – po pojawieniu się pierwszych motyli zaczynają składać jaja po 7-10 dniach i po następnych kilku ( 4-6) w zależności od przebiegu temperatur zaczynają się z nich wylęgać młode larwy.

Larwa tuż przed wylęgiem na spodniej stronie liścia

Od zobaczenia pierwszych motyli wykonujemy zabieg po około 14 dniach pokrywając cieczą roboczą dokładnie spodnią stronę liści. Jak to zrobić? Można wykorzystać opryskiwacze z pomocniczym strumieniem powietrza lub tradycyjne opryskiwacze z dyszami wirowymi i wysokim ciśnieniem. Ze względu na to że kapustne mają nalot woskowy to używamy do cieczy roboczej produktów, które dobrze rozłożą ciecz na liściu ale również ją przykleją.

Najlepiej użyć produktu Protector ze względu na to, że jest to żywica z sosny która łączy się z woskiem roślinnym i dość długo przytrzymuje substancję aktywną na roślinie. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że plantacje takie są dość często podlewane, ale również może po kilku dniach spaść deszcz. Protector jest zmywany kiedy nastąpi burzowy opad przekraczający 30 litrów/m2.

Żerująca gąsienica tantnisia krzyżowiaczka

Czym zwalczać tantnisia krzyżowiaczka?

Do zwalczania gąsienic motyli można używać produktów takich jak Spintor 240 SC, Coragen 200 SC, Affirm 095 SG lub w przypadku kapust głowiastych dochodzi na jeszcze Steward. Są na rynku oczywiście również produkty biologiczne takie jak DiPel WG, Delfin WG czy Eruca zawierające przetrwalniki Bacillus turingensis. Produkty te nie posiadają karencji. Natomiast muszą być dobrze naniesione na rośliny i zaczynają działać dopiero po spożyciu przez młode gąsienice. Tak więc mogą pojawić się niewielkie uszkodzenia na roślinach. Jeżeli natomiast rozsad była zaprawiona Verimarkiem przed sadzeniem, a okres od sadzenia do pojawienia się szkodników nie był dłuższy niż 30 dni to substancja ta również powinna działać na młode larwy. Niestety produkt działa dopiero po spożyciu tkanki. Gąsienice w obydwu przypadkach przestają żerować i po kilku dniach giną.

Uszkodzenia liści spowodowane żerowaniem gąsienic tantnisia krzyżowiaczka

Czy można zwalczać osobniki dorosłe?

Na koniec jeszcze kilka słów o zwalczaniu owadów dorosłych. W ostatnich latach pojawiają się one w dość dużej ilości na plantacjach. Szkodniki jak obserwuje pojawiają się praktycznie  znikąd w dużej ilości. Nie obserwuje się narastających nalotów. Jednego dnia praktycznie nie ma ich wcale, a następnego są tysiące. Aby zmniejszyć populację owadów dorosłych dobrze jest wykonać zabieg jednym z zarejestrowanych pyretroidów. Zabieg dobrze jest wykonać w godzinach porannych nawet przy niewielkiej rosie kiedy szkodniki są jeszcze mniej aktywne po nocy. Trzeba tylko zwrócić uwagą na owady pożyteczne a zwłaszcza pszczoły i wybrać produkt z bardzo krótką prewencją aby nie zatruć tych pożytecznych zapylaczy.