Uprawa papryki stała się dość powszechna w radomskim zagłębiu paprykowym. Po blisko 30 latach, odkąd na dobre w tym regionie zagościła papryka przybyło też problemów z jakimi zmagać się musza plantatorzy. Potęgują je dodatkowe współczesne uwarunkowania ekonomiczno-rynkowe. Dlatego by dalej móc opłacalnie produkować paprykę warto podążać z trendami. Jak to robić?

Na postawione wcześniej pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas Webiaru Papryka zaplanowanego na 24 stycznia o godzinie 17.00. W jego trakcie omówione i poruszone zostaną kluczowe z punktu widzenia uprawy papryki zagadnienia agrotechniczne. Temat odpowiedniego doboru odmian scharakteryzuje Bernard Zioło z Enza Zaden. Fertygacja i inne elementy efektywnego nawożenia papryki omówi dobrze znany wielu plantatorom Wojciech Wojcieszek z Yara Poland. Z kolei dr Michał Pniak (Biocont Polska) podpowie jak można chronić i wzmacniać rośliny korzystając z naturalnych produktów, których jest coraz więcej na polskim rynku. Kluczowe okazuje się to jak i kiedy zostaną one użyte.  Podpowiemy również jak sobie radzić z chorobami odglebowymi o czym opowie dr Magdalena Ptaszek z Instytutu Ogrodnictwa-PIB w Skierniewicach. Wiadomo też, że zdrowa gleba to zdrowe rośliny. O tym jak można poprawić żyzność gleby i zapewnić lepsze warunki do rozwoju systemu korzeniowego opowie Sylwia Gabrysz z firmy Carbohort. I wreszcie na koniec bardzo ważny wątek rynkowy. Na pytanie jaką paprykę powinniśmy produkować by ją dobrze sprzedać postara się odpowiedzieć  Paweł Myziak z Euro-Papryka.

Powszechna w radomskim jest uprawa papryki w tunelach

Program WEB PAPRYKA, 24 stycznia, godzina 17.00

17.00-17.10 Rozpoczęcie

17.10 -17.30 Odmiany dobrze dopasowane – Bernard Zioło, Enza Zaden

17.30-18.00 Patogeny glebowe i jak nie dopuścić do porażenia roślin – dr Magdalena Ptaszek, Instytut Ogrodnictw-PIB, Skierniewice 

18.00 – 18.20 Zdrowa gleba, zdrowa roślina – podstawa wysokiego plonu i jakości – Arkadiusz Sławiński, UPL Polska

18.20-18.50 Racjonalne nawożenie i inne elementy skutecznego żywienia papryki – Wojciech Wojcieszek, Yara Poland

18.50-19.10 Nowoczesne możliwości biologicznej ochrony i uprawy papryki pod osłonami – dr Michał Pniak, Biocont Polska

19.10-19.30 Jakość gleby to podstawa zdrowotności roślin, czyli jak i dlaczego produkty węglowe wpływają na znaczne ograniczenie chorób pochodzenia odglebowego. – Sylwia Gabrysz, Carbohort

19.30-19.50 Jakie papryki powinniśmy produkować by je dobrze sprzedawać – Paweł Myziak, Euro-Papryka  

19.50- 20.10 Dyskusja i Podsumowanie

Udział w webinarium jest bezpłatny. Wystarczy być z nami 24 stycznia o godzinie 17.00. Transmisja na żywo prowadzona będzie na naszym profilu FB facebook.com/warzywapolowe oraz kanale YT. W trakcie webinaru można zadawać pytania i wziąć udział w dyskusji. Zapraszamy serdecznie.