W Kanadzie odkryto gen odpowiadający za parcha ziemniaka

Dr Bourlaye Fofana, biolog molekularny i naukowiec z Harrington Research Farm w Agriculture and Agri-Food Canada, bada genetyczne przyczyny parcha ziemniaka

Kanadyjski badacz z Wyspy Księcia Edwarda bada geny ziemniaków w celu uzyskania odmiany odpornej na parch zwykłego, który jest najbardziej powszechną chorobą uszkadzająca skórkę bulw ziemniaka.

Dr Bourlaye Fofana, biolog molekularny i naukowiec z Harrington Research Farm w Agriculture and Agri-Food Canada, zakończył niedawno porównanie profilowanie ekspresji genów między dwoma odmianami ziemniaków – Green Mountain, na której regularnie pojawiają się strupy i Hindenburg, która ma tendencję do mniejszego porażenia przez parcha zwykłego. Dzięki 814 różnym liniom genetycznym ziemniaków uprawianych na farmie badawczej zidentyfikowano zestaw 273 różnych genów, które, jak się uważa, różnicują te dwie odmiany.

Celem badań jest pomoc w hodowli odmian ziemniaków i uzyskanie odmiany odpornej na parcha i inne problemy, takie jak susza czy zazielenienie ziemniaków.

Badania ujawniły, że Hindenburg, odporna na parch zwykłego, rozwinęła w czasie zdolność wyczuwania i przygotowania się na ataki przez tego patogena, jako mechanizm stymulujący układ odpornościowy – powiedział B. Fofana w komunikacie prasowym.

Prace przeprowadzone przez dr Fofanę wprowadzą bardziej precyzyjne narzędzia do badań, które pomogą nam zidentyfikować klon odporne na parcha wcześniejszym etapie cyklu hodowlanego – dodaje David De Koeyer, naukowiec z AAFC i hodowca ziemniaków.

Źródło: www.theguardian.pe.ca