Wciornastek tytoniowiec w coraz większym nasileniu!Na Kujawach na plantacjach cebuli zimującej, z dymki i z siewu wiosennego pojawiły się pierwsze larwy wciornastka tytoniowca. Wysokie temperatury będą sprzyjały szybkiemu powstawaniu dużych populacji tego szkodnika. Przy stosunkowo małych roślinach cebuli, jego szkodliwość może być bardzo duża.

Zauważając pierwsze larwy czy też dorosłe wciornastki na cebulach, należy jak najszybciej wykonać zabieg zwalczający. Można użyć takie produkty jak Movento lub Benevia. Przy czym na cebulę z siewu należy wykonać zabieg Movento ze względu na niewielki rozmiar roślin i szybki wzrost roślin. Na cebule, które są już duże tak jak rośliny cebuli zimującej i z dymki można zabiegi wykonać jednym lub drugim produktem.

Jeżeli chodzi o cebulę z siewu ze względu na niewielki rozmiar roślin należy wykonać zabieg przy użyciu 150-200 litrów cieczy roboczej. Do cieczy roboczej do Movento używamy zwilżaczy rozpuszczających woski roślinne np. Inex A. Jeżeli chodzi o większe cebule też używamy małych ilości wody 200-250 litrów na hektar.

Jeżeli zabieg wykonany będzie Benevią w przypadku dymek czy zimowek trzeba użyć około 300-400 litrów wody. Jako zwilżacza warto dodać produktu olejowego np. Atpolan Bio. Jeżeli na roślinach są już larwy wciornastków to po kilku godzinach należy wykonać zabieg produktami takimi tak SpinTor, Nexsuba czy insektycydami zawierającymi acetamipryd. Do nich należy również dodać zwilżaczy takich jak Protector zapobiegających zmyciu substancji aktywnej przy deszczu lub nawadnianiu. Związanie substancji aktywnej z woskiem roślinnym również przedłuża jej działanie.

Wciornastek tytoniowiec na cebuli