Wielkopolski Dzień Cebuli

Kilkudziesięciu plantatorów zjechało na Wielkopolski Dzień CebuliW dniu 13 września w Szemborowie odbył się Wielkopolski Dzień cebuli. Głównym organizatorem wydarzenia była firma Bejo Zaden. W gronie firm towarzyszących znalazły się ważne podmioty zaopatrujące plantatorów w rozwiązania do fertygacji upraw – Yara Poland i Milex. O ochronie uprawy mówił przedstawiciel firmy Bayer. Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną z tego wydarzenia.

Przegląd odmian cebuli

Marcin Sondej omawia kolekcję odmian cebuli

Wielkopolski Dzień Cebuli otworzył Marcin Sondej z Bejo Zaden. Aura w jakiej odbywało się spotkanie odpowiadała temu co działo się tej jesieni. Było zimno i wietrznie, lecz na szczęście przynajmniej nie padał deszcz. Pomimo niesprzyjających dosuszaniu i zbiorom cebuli warunków liczne grono plantatorów zdecydowało się uczestniczyć w pokazach. Zostali zaproszeni do zwiedzenia kolekcji odmian zgromadzonej na polu pana Adama Pawlaka. Tam też Marcin Sondej dokonał omówienia ich cech, a uczestnicy naocznie mogli przekonać się jaki wpływ na rozwój cebuli ma jej fertygacja.

Nawodnienie, fertygacja i ochrona cebuli

Te same odmiany cebuli rosły po obu stronach przejścia, lecz tylko po prawej były fertygowane

Także na polu odbyły się prelekcje dotyczące właściwego żywienia cebuli i prowadzenia fertygacji. Warto przypomnieć, że w zachodniej i północnej części kraju rok był bardzo mokry i deszczownie czy konsole, przez większość czasu były bezużyteczne. Skorzystanie z systemu nawadniania kroplowego i podanie nawozu przez linie nawodnieniowe nie jest jednak kłopotliwe, a pomimo obfitych deszczów zdarzały się okresy kiedy było zasadne. Nie pozostało ono także bez wpływu na wzrost i plonowanie uprawianych cebul. Program żywienia cebuli w gospodarstwie Adama Pawlaka przybliżył Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland, a o nawodnieniu mówił Sławomir Sositko z firmy Milex. Ważnym czynnikiem dla uzyskania zadowalających plonów było skuteczne zapobieganie rozwojowi chorób grzybowych, których presja ze względu na ilość opadów atmosferycznych w okresie uprawy była bardzo wysoka.

Z pewnością warto było odwiedzić Wielkopolski Dzień Cebuli w Szemborowie. Uczestnicy spotkania wysłuchali wielu ciekawych informacji. Dla tych plantatorów, którzy z różnych względów nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu już niebawem na łamach portalu warzywapolowe.pl zamieszczone zostaną szczegółowe artykuły relacjonujące prelekcje przedstawicieli firm organizatorów.