W niedzielne popołudnie 18 września odbyło się spotkanie warzywnicze w gospodarstwie państwa Agnieszki i Sławomira Kasperków. Organizatorami były firmy Monsanto-Seminis i Reheza, wsparcie zapewniły także Yara Poland, Grupa Producentów Rozsad Krasoń, Agraplant i Agriocola Lublin. Mówiono o nowych odmianach, żywieniu i ochronie kalafiorów, brokułów i papryki.

Odmiany kalafiorów, które warto uprawiać

Piotr Dutkowski podczas polowej prelekcji
Piotr Dutkowski podczas polowej prelekcji

Spotkanie rozpoczął pokaz polowy w trakcie którego jako pierwszy głos zabrał Piotr Dutkowski reprezentujący firmę Monsanto-Seminis. Scharakteryzował cechy odmian gatunków warzyw uprawianych w gospodarstwie Kasperków. Zaczął od odmiany Fortaleza F1. To kalafior bardzo uniwersalny, nadaje się do wiosennych i letnich terminów nasadzenia. Może też być uprawiany w poplonie, więc termin sadzenia w lipcu też wchodzi w grę – mówił Piotr Dutkowski. Dodał, że odmiana umożliwia nieco zwiększenie zagęszczenia. Aquata F1 ma nieco dłuższy okres wegetacji wynoszący 90-105 dni. Ma bardzo silny wigor, silnie okrytą różę. Cechuje się wysokim potencjałem plonotwórczym, dobrze sprawdza się w różyczkowaniu. Silne okrycie róży sprawia, że rośliny nieźle znoszą przymrozki. Masa organiczna, która w dużej obfitości pozostaje na polu po wycięciu kalafiorów, wzbogaca strukturę gleby. Odmiana Giewont F1 jest przeznaczona do uprawy na potrzeby zakładów przetwórczych. Uzyskanie 30 t/ha różyczki przy optymalnych warunkach nie jest tu problemem. Nie ma też tyle kruszu, co przy innych odmianach, więc zakłady chętnie ją skupują. Mam sygnały z zakładów, że odmiana ta będzie poszukiwana ze względu na swe cechy – powiedział Piotr Dutkowski. Zdarza się, że kalafiory uzyskują masę 7 kg, znalezienie okazów o masie ponad 5 kg także nie jest niczym szczególnym. Odmiana Giewont F1 ma też silny gen skrętnego liścia, a więc róża pozostaje biała, jest dostatecznie osłonięta zarówno przed słońcem jak i niskimi temperaturami.

Interesujące odmiany brokułów

Brokuł sprzedawany pod nazwą SV 3277 BL odznacza się silnym wigorem, ciemnozielonym kolorem i znaczną masą. Róża ma zazwyczaj pokaźny rozmiar, pączek jest średniej wielkości. Wszystko to sprawia, że odmiana ta dostarczana jest do zakładów przetwórczych, które chętnie ją skupują. Odmiana Ironman F1 nadaje się do uprawy letniej i jesiennej. To propozycja dla plantatorów, którzy towar sprzedają na świeżym rynku. Ilość różyczki przemysłowej jest tu bowiem mniejsza niż w przypadku poprzednio omawianej odmiany – mówił w Bystrzycy Piotr Dutkowski. Inną jeszcze odmianą brokułów uprawianą w gospodarstwie Kasperków jest SV 1002 BL. To rośliny o średnim wigorze, więc można zagęścić nasadzenia. Kolor ciemnozielony, duży udział przemysłowej różyczki. Pączek nie otwiera się, więc brokuły można przetrzymać nieco w polu w celu uzyskania zwyżki plonu. Liści pod różą jest niewiele, więc zbiór jest nieco łatwiejszy. Róże nie przerastają listkami. Warta uwagi jest także nowa odmiana Titanium F1. Wykształca ona ciężkie róże, które bardzo dobrze spisują się podczas różyczkowania. Na jesieni okres wegetacji trwa ok. 80 dni. W Polsce obecnie jest na etapie testów, być może już w przyszłym sezonie stanie się ona powszechniej dostępna w Polsce. Jeżeli uda nam się przeprowadzić wszelkie procedury rejestracyjne i w testach spisze się dobrze, to bardzo możliwe, że już w kolejnym sezonie będzie ona dostępna – stwierdził Piotr Dutkowski.