Wzrost nasadzeń ziemniaków w Północnej Europie (NEPG). Ale czy zbiory będą większe?




Całkowita powierzchnia ziemniaków w czterech północno-zachodnich krajach Europy (Niemcy, Belgia, Francja i Holandia) może wzrosnąć w 2022 roku o średnio o 2%, osiągając 507 300 ha (+10 100 hektarów). Takie wstępne informacje podało w ostatnich dniach czerwca NEPG (North-western European Potato Growers). W porównaniu do średniej z 5 lat jest to wzrost zaledwie o 0,9%.

Niestety ceny ziemniaków z ubiegłorocznych zbiorów w maju nie były zadowalające. W połowie maja wielu rolników liczyło na koniec sezonu z cenami na poziomie około 30 €/100 kg. Niestety, układ pogodowy, spowodował, że konsumpcja ziemniaków były niższa od oczekiwanej. Generalnie, nie wszystkie stare ziemniaki zostały sprzedane wraz z rozpoczynającym się sezonem na nowe ziemniaki.

Z danych przedstawionych przez producentów ziemniaków w Europie Północno-Zachodniej (NEPG) wynika, że największe wzrosty w poszczególnych krajach wyniosą w tym roku w: +3,2% Belgia (92 558 ha), +1,5% Niemcy (185 800 ha), + 2% Francja (156 162 ha) i + 2% Holandia (72 816 ha).

Według NEPG, niektórzy producenci skrobi (w Niemczech, Francji i Holandii) oraz niektórzy rolnicy uprawiający ziemniaki na świeży rynek (w Niemczech i Francji) przestawiają swoją produkcję na ziemniaki do produkcji frytek i chipsów.

NEPG informuje, że nowe uprawy, zarówno wczesne (głównie w Niemczech i Belgii), jak i główne mają intensywny wzrost. Wczesne są od 1 do 2 tygodni wcześniej niż zwykle (liczba bulw jest w większości niższa niż zwykle). W uprawach na trochę późniejszy zbiór widoczne były pierwsze oznaki starzenia. Dotyczy to głównie plantacji, gdzie spadło mniej deszczu i notowano wysokie temperatury. Nawadnianie plantacji ziemniaków w takich krajach jak Niemcy, Francja czy Holandii, gdzie jest powszechnie stosowana, w tym sezonie z uwagi na wysokie koszty energii nie jest realizowana na taką skalę jak w minionych latach. Dlatego zmiany pogodowe, mogą mieć jeszcze bardzo duży wpływ na wielkość tegorocznych plonów.

Pełna treść raportu – PDF (ang.)