Poznaliśmy nagrodzonych w konkursie Fruit Logistica Innovation Award. Jury w tym konkursie są odwiedzający targi Fruit Logistica, które odbywały się w tym roku w dniach 5-7 kwietnia. Pierwsze miejsce w tym prestiżowym konkursie otrzymała nowa odmiana pomidora od Granada La Palma z Hiszpanii.

Tegoroczna nagroda FRUIT LOGISTICA (FLIA) trafiła do pomidora Amela® z Granada La Palma z Hiszpanii. Pomidor Amela, zdobył około dwóch trzecich oddanych głosów i był zdecydowanym zwycięzcą konkursu na najlepszą innowację w międzynarodowym konkursie targów FL.

Fruit Logistica Innovation Award, Amela Tomato, Granada La Palma, S.Coop.And.

Odmiana Amela zachwyca intensywnym aromatem, wysoką wartością Brix oraz wieloma składnikami odżywczymi i aminokwasami. Wiedza na temat uprawy tej odmiany, która smakuje prawie tak słodko jak owoc, pochodzi z dwóch regionów świata. Pomysł pierwotnie wyszedł z Japonii w 1996 roku, a odmiana jest obecnie uprawiana w południowej Hiszpanii w tradycyjnej technologii w glebie.

Srebrny medal FLIA trafił do Tevel Advanced Technologies z Izraela za latającego autonomicznego robota, którego potrafi w locie wskazywać pojedyncze owoce, które osiągną optymalną dojrzałość zbiorczą.

Product: Flying Autonomous Robots (FARs)™ Company: Tevel Advanced Technologies Ltd, Israel

Brązowy medal FLIA trafił do zwycięzców konkursu z 2020, firmy Syngenta Seeds z Holandii. W 2012 roku dwóch pracowników odkryło kalafior z pędami bocznymi. Po latach testów, hodowli i degustacji firma wprowadziła gałązkową odmianę kalafiora, która otrzymała nazwę istem®.

Odmiana istem po raz pierwszy na rynek została wprowadzona w 2021 w Wielkiej Brytanii. Łodygi tego kalafiora są bardzo delikatne i mają smak orzechowo-słodki, dzięki czemu ten kalafior można jeść na surowo lub gotować. Więcej o tej innowacyjnej odmianie w materiale filmowym: