Technologia siewu i produkcji rozsad sałaty

Podczas szkolenia zorganizowanego w obiektach Grupy Producentów Rozsad KRASOŃ uczestnicy poznali od kuchni proces produkcji rozsad, a także zostały omówione nowości i sprawdzone odmiany od Enza Zaden. Szkolenie sałatowo-rzodkiewkowe cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, przybyło blisko 80 producentów związanych z uprawą tych gatunków.

Spotkanie rozpoczął  Marcin Krasoń gospodarz spotkania, który w kilku słowach opowiedział o firmie i trwających inwestycjach. Po czym głos zabrał Andrzej Szymański, który omówił i pokazał jak wygląda przygotowanie podłoża, formowanie komórek oraz wysiewy nasion.

Powitania uczestników przez Marcina Krasonia

Podłoże dostarczane jest przez firmę Klasmann, w big-begach o kubaturze 1m3  w formie gotowej do użycia (ustabilizowane ph, EC oraz zasobność w składniki pokarmowe). Cały proces przygotowania podłoża i siewu odbywa się na dwóch halach. W pierwszym pomieszczeniu zadawany jest torf i poddawany jest rozdrobnieniu na przenośniku taśmowym oraz przygotowane są skrzynki, które automatycznie są podawane do drugiej hali, gdzie są napełniane tacami z wysianymi nasionami. Torf podczas swojej ,,wędrówki”  jest zwilżany do wilgotności około 60% celem łatwiejszego formowania kostek. Następnie odbywa się formowanie kostki za pomocą matrycy oraz wykonywane są wgłębienia na nasiona. Kolejnym etapem jest wysiew nasion za pomocą bębna wysiewającego. Można na nim ustawić ile nasion ma trafić do pojedynczego otworu. Wydajność linii wysiewającej wynosi około 80 tys. nasion na godzinę. Zadaniem kolejnej matrycy jest rozdzielnie bloku na poszczególne kostki (4 x 4 cm), lub tzw. magazynki po 5 kostek. Następnie pakowane są automatycznie w skrzynki i zasypywane cienką warstwą piasku kwarcowego. W kolejnym etapie skrzynki są sztaplowane. W takiej postaci w okresie lata trafiają do chłodni na dwa dni gdzie przebywają w temperaturze 15°C. Jeśli natomiast jest chłodno, skrzynki trafiają bezpośrednio do szklarni.

Druga część spotkania odbyła się w nowo budowanym obiekcie, który docelowo ma mieć powierzchnię 7,5 ha. Ciekawostki z nowej inwestycji to zainstalowanie pieców gazowych do ogrzewania o mocy 13 MW. Nowy obiekt wyposażony został w własny generator prądu na gaz o mocy 2,7 MW. Od tego sezonu Grupa Producentów Rozsad KRASOŃ oferuje również rozsadę dedykowaną do gospodarstw ekologicznych.