Ochrona powietrza i wody oraz zrównoważony rozwój




Już 25 lat działa w Polsce firm BASF Polska. W naszej branży kojarzona głównie jako dostawca środków do ochrony roślin, firma działa w znacznie szerszym obszarze gospodarski produkując i tworząc nowe rozwiązania w zakresie chemii przemysłowej, tworzyw sztucznych, chemii budowlanej (w tym domieszki do betonu), lakierów oraz katalizatorów samochodowych. Wyzwaniem na najbliższe lata jest dla BASF wdrażanie Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce, związanych z ochroną powietrza i wód. Mówiono o tym podczas konferencji prasowej jaka 19 września odbywała się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Ćwierć wieku pod znakiem dynamicznego rozwoju

Jak informował podczas spotkania z dziennikarzami Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska, 2017 rok jest dla BASF Polska rokiem szczególnym. Początki działalności w naszym kraju sięgają roku 1992 roku, kiedy to została zarejestrowana spółka BASF Polska. Dzięki strategii biznesowej, dostosowanej do potrzeb polskiego rynku oraz innowacyjnym rozwiązaniom dostarczanym niemal do wszystkich branż polskiego przemysłu, już w 2010 roku firma osiągnęła 500 mln € obrotu. W kolejnych latach rozszerzyła swoją obecność w Polsce poprzez nabycie w 2013 roku części biznesu TDI Ciechu. Rok 2014 przyniósł rozwój działalności produkcyjnej firmy i utworzenie w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem największego zakładu produkcji katalizatorów BASF w Europie. Pod koniec 2016 roku – dzięki nabyciu firmy Chemetall (wiodącego dostawcy w zakresie chemicznej obróbki powierzchniowej) – BASF Polska ponownie poszerzyła zasięg. W ciągu ostatnich trzech lat zespół BASF Polska powiększył się dwukrotnie. Dziś firma zatrudnia blisko 800 pracowników, a wartość jej sprzedaży za 2016 rok wyniosła 778 mln Euro. BASF Polska rozwija jednocześnie działania skierowane do społeczeństwa, realizując strategię edukacyjną firmy. W latach 2010 – 2016 stworzyła sieć laboratoriów i pracowni chemicznych dla dzieci i młodzieży, m.in. w Centrum Nauki Kopernik oraz Humanitarium Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Celem realizowanych tam działań jest popularyzowanie chemii jako nauki. Z zajęć w laboratoriach korzysta dziś rocznie w sumie blisko 40 tys. młodych osób, chcących w praktyce zgłębić tajniki chemii.

Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska

Szereg innowacyjnych produktów od BASF

Zgodnie ze strategią BASF – „Tworzymy chemię dla Zrównoważonego Rozwoju“ – firma rozwija i wdraża na polskim rynku innowacyjne rozwiązania i technologie, których zadaniem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z powyższą koncepcją, działalność biznesowa powinna równoważyć trzy aspekty: dbałość o wzrost gospodarczy, rozwój społeczny i ochronę środowiska. Tym samym strategia BASF pozostaje w pełni spójna z międzynarodowymi Celami Zrównoważonego Rozwoju, które wyznaczają nowy kierunek działania państw do roku 2030. Ramy tych działań określa przede wszystkim koncepcja Przekształcanie naszego świata: Agenda na Rzecz Realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030 przyjęta przez 193 państwa członkowskie ONZ. Dlatego tez BASF chce pomagać i wdrażać rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska w tym szczególnie ochronie powietrza w miastach oraz wody. Sprzyjać mają temu chociażby nowoczesne katalizatory samochodowe i przemysłowe, ale tez innowacyjne materiały budowalne czy elementy wykorzystywane przy budowie samochodów. Celem BASF jest też opracowanie produktów, które pomogą rolnikom zwiększyć potencjał plonów oraz pozwolą zmniejszyć ślad środowiskowy, dzięki czemu wspierane jest prowadzenie zrównoważonego rolnictwa. Przykładem produktu, który spełnia takie zadania jest Vizura®. Umożliwiając stabilizację poziomu azotu, dostarczanego w postaci gnojowicy. Jest to ważny krok umożliwiający ochronę cennych zasobów, takich jak woda i różnorodność biologiczna.

Witold Łykowski na wystawie Zrównoważone Miasto informował o innowacyjnych rozwiązaniach dla rolnictwa jakie w ostatnim czasie wprowadza BASF

3,5 miliarda ludzi mieszka w miastach. Z roku na rok liczba ta systematycznie rośnie. W 2030 roku miasta będzie zamieszkiwać już 60% ludzkości. To sprawia, że konieczne są działania, które zaspokoją potrzeby ludności, ale również zapewnią zrównoważony rozwój miast mówił Andreas Gietl.

Przyszłość nabiera nowego znaczenia, jeśli tworzymy ją razem to jest motto na kolejne lata naszej działalności powiedział Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska.

Powietrze i woda wymaga ochrony

Kamil Wyszkowski, Dyrektor Generalny UNGC Poland zwracał uwagę na problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza w dużych aglomeracjach miejskich. Polska na tle Europy, jest w czołówce państw, które mają problemy z zanieczyszczeniem powietrza. Krajowy monitoring czystości powietrza obejmuje zaledwie 6% powierzchni kraju, a to sprawia, że tak naprawdę nie do końca wiadomi jak poważny problem zanieczyszczenia powietrza także w mniejszych miejscowościach. Np. jest to poważny problem w Rabce Zdrój, będącej miejscowością uzdrowiskowa – mówił Kamil Wyszkowski. W Polsce śmiało należy stwierdzić, że mamy kryzys wody.

Kamil Wyszkowski, Dyrektor Generalny UNGC Poland

W Unii Europejskiej średnio na 1 mieszkańca przypada 4700 m3 wody, w Hiszpanii gdzie od wielu lat mówi się o deficycie wody – 2700 m3 wody, a tymczasem w Polsce na 1 mieszkańca przypada zaledwie 1600 m3.

Mamy poważny problem, co uwidacznia się w lata z deficytem opadów, kiedy to w takich sektorach jak rolnictwo pojawia się susza i spadek plonów. Przyczyn tego jest wiele począwszy od zmian klimatycznych ale też brak gospodarki wodnej – w tym niedostatek zbiorników retencyjnych, w których można by magazynować wodę w okresach gdy mamy jej za dużo i w wykorzystywać w czasie suszy. Dopóki nie rozwiązany będzie ten aspekt trudno liczyć na poprawę sytuacji w aspekcie dostępu do wody.

BASF wychodzi naprzeciw współczesnym potrzebom ludności, a swoje cele pragnie realizować we współpracy z licznymi partnerami, mając na uwadze etykę w biznesie. Takim partnerem jest np. United Nations Global Compact Poland (największa na świecie inicjatywa skupiająca biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju). Wystawa „Zrównoważone Miasta” w Centrum Nauki Kopernik została zrealizowana w ramach Programu „Zrównoważone Miasta”, koordynowanego przez United Nations Global Compact Poland.

Katarzyna Jedynak prezentowała biodegradowalne materiały używane do produkcji kubków czy worków na śmieci, a także materiałów do ściółkowania