Adelco F1 – największą kapustą w Charsznicy

Adelco
Czekające na wycięcie ostatnie główki odmiany Adelco F1 (21.09.2020 r.)



Charsznickim Dniom Kapusty towarzyszy konkurs na najcięższą polską główkę kapusty. Odmianą kapusty, która zajęła w nim dwa pierwsze miejsca była Adelco F1 zgłoszona do konkursu przez Jerzego i Przemysława Peroń. Do zgłoszenia kapust z naszych gospodarstw zmobilizowali mnie pracownicy, którzy mówili, że bardzo ciężko się im w tym roku pracuje przy kapustach tej właśnie odmiany i faktycznie mieli prawo mówić, że kapusty w tym roku są bardzo ciężkie – wspomina P. Peroń.

Kapusty do kiszenia

W gospodarstwach Jerzego i Przemysława Peroń o łącznej powierzchni 35 hektarów kapusta to dominująca uprawa. Gatunek ten w tym roku rośnie na 20 ha. W uprawie dominują odmiany do kiszenia (około 60% nasadzeń). Rocznie produkuje się tutaj około 350-400 ton kapusty kiszonej. Reszta sprzedawana jest na „świeży rynek”. Wśród odmian do przetwórstwa dominuje właśnie odmiana Adelco F1 (Syngenta), uprawiana w tych gospodarstwach z powodzeniem już od trzech lat. W nasadzeniach z przeznaczeniem na kiszenie znajdują się również Secoma F1 (Rijk Zwaan), Report F1 (Bejo) oraz Vestri F1 (Seminis).

Adelco to odmiana, która w naszych gospodarstwach osiąga największą masę z uprawianych kapust. Przy obsadzie około 27 000 szt./ha znacząca liczba główek ma masę od 8 do 12 kg, ale tak jak w tym roku zdarzają się okazy o masie przekraczające 16 kg i wcale nie należały one do rzadkości. Muszę zaznaczyć, że taką masę udało się nam osiągnąć na polach bez nawadniania. Oczywiście bardzo ważnym elementem jest właściwa technologia uprawy kapusty – informuje P. Peroń.

Adelco
Przemysław Peroń z kapustą odmiany Adelco F1 wyciętą 21 września

W tym roku pierwsze nasadzenia kapusty rozpoczęto pod koniec marca (wczesne odmiany) i realizowano do połowy maja ( późne odmiany) z rozsady zakupionej w firmie Grupa Producentów Rozsady – Krasoń.

Ochrona przed chorobami

Aby osiągnąć dobre rezultaty w uprawie kapusty ważne jest dobre przygotowanie stanowiska. Dlatego gleby są regularnie wapnowanie i utrzymywane właściwe pH. W dużym stopniu pozwala to zabezpieczyć się przed kiłą kapusty, która mimo sprzyjającego jej rozwojowi sezonu nie stanowiła większego problemu w gospodarstwach Peroniów. Od kilku lat też lat stosujemy preparaty na bazie kwasów humusowych, z którym sięga się po produkt o nazwie Humistar. W tym roku z dobrym skutkiem dolistnie zastosowaliśmy pierwszy raz produkt o nazwie Fungilitic co naszym zdaniem znacznie ograniczyło choroby i szkodniki w początkowej fazie wegetacji – informuje P. Peroń.

W kwaterach odmiany Adelco F1, mimo bardzo trudnego sezonu (podczas wysadzeń panowała susza, następnie był okres z ulewnymi deszczami i znowu susza) wystarczyły dwa zabiegi fungicydowe. Do ochrony kapust w okresie wegetacji stosują  fungicydy sprawdzone w poprzednich latach, są to Luna Experience 400 SC, Scorpion 325 SC oraz nowy zarejestrowany w tym roku Dagonis – informuje P. Peroń. Oczywiście bardzo ważne jest regularne zwalczanie szkodników, w tym roku do ich zwalczania sięgano po takie preparaty jak Verimark 200 SC, Proteus 110 OD oraz Teppeki 50 WG.

Nawożenie

Nawożenie przeprowadzane jest na podstawie analizy składu chemicznego gleby. Niezbędne składniki odżywcze wprowadzane są bezpośrednio przed sadzeniem rozsady. W tym roku doglebowo zastosowano pierwszy raz nawóz wieloskładnikowy o nazwie Ultra 8 (NPK i S 8-20-30 i 5) oraz Yara Bella. Na części działek rozsiewane są nawozy z firm Yara (Yara Mila NPK 5-14-28 w połączeniu z nawozem Yara Bella) lub Timac Agro (EUROFERTIL TOP 30 HORTI z Sulfamo 33 N-Process).

Dużo uwagi przywiązuję również do regularnego zwalczania chwastów (szczególnie w początkowej fazie wegetacji) w tym celu czasem nawet trzy razy spulchniam glebę pielnikiem. Jest on również wyposażony w dozownik nawozów, dzięki czemu można kilka razy podać również pogłównie nawozy bezpośrednio w rządki roślin – informuje P. Peroń. Dzięki stosowaniu pielnika z firmy Niva-Top, udaje się do minimum ograniczyć stosowanie herbicydów, lub w ogóle się ich nie stosuje. Do nawożenia pogłównego stosuje się w zależności od roku lub stanowiska takie nawozy jak Sulfamo 33 NPRO (Timac Agro), YaraVita Nitrabor (Yara) lub Agromaster 12-5-20+2 CaO+4 MgO (ICL). Nawozy te podawane są pogłównie dwa razy w okresie wegetacji. W czasie całego okresu wegetacji w zależności od fazy wzrostu roślin i w zależności czy jest potrzeba stosowane są również nawozy dolistnie z grupy Fertiactyl (Timac Agro) oraz Agroleaf Power (ICL).

Adelco
Przemysław Peroń prezentuje ważącą prawie 17 kg kapustę odmiany Adelco

Kapusty do przechowywania

W gospodarstwie produkuje się również kapusty do przechowywania, sadzone w obsadzie około 32 000 szt./ha. W uprawie na przechowywanie znajdują się tutaj takie odmiany jak: Storema F1 (Rijk Zwaan), Abel F1 (Hazera), Lucas F1 (Hazera), Storidor F1 (Syngenta) oraz czerwona Roxy F1 (Seminis).