W ostatnim czasie ze względu na szybkie zmiany pogody z bardzo ciepłej do deszczowej obserwuje się na plantacjach cebuli pojedyncze rośliny zainfekowane bakteriami. Jak rozpoznać takie rośliny.
Sprzyjające warunki

Środkowe liście cebuli porażone bakteriozą zasychają, a wewnątrz cebuli mięsiste łuski są zgniłe. Bakteriozy atakują rośliny praktycznie przy każdych temperaturach. Infekcją sprzyjają jednak duże i długotrwałe zwilżenie roślin. Wtedy to bakterie przemieszczają się i infekują na początku pojedyncze rośliny a następnie kolejne.
Jak zabezpieczyć się przed infekcjami?
Kiedy zaczyna być deszczowo i zanosi się na kilkudniowe opady należy do zabiegów fungicydowych dodawać produktów miedziowe. Jeżeli nie widać jeszcze objawów infekcji mogą to być produkty ochronne zabezpieczające rośliny przed infekcjami. Trzeba tylko pamiętać że produkty miedziowe działające ochronnie są produktami kontaktowymi i nie przedostają się do tkanek roślin z tego względu należy związać substancje aktywną z woskiem roślinnym za pomocą produktu Protector.
Można też zapobiegawczo używać produktów opisywanych jak miedź systemiczna np. Ion Blue. Produkty te powinny mieć na tyle małe cząstki miedzi, aby dostać się pomiędzy komórki tkanek i tam zniszczyć bakterie, które mogą infekować rośliny. Zabiegi należy wykonywać zapobiegawczo lub też interwencyjnie, ale po zauważeniu pierwszych objawów. Zabiegi takie należy powtarzać dość regularnie. Można je łączyć z fungicydami lub nawozami. Produkty zawierające miedź systemiczną powinny być nanoszone na roślinę ze zwilżaczami rozpuszczającymi woski roślinne takimi jak Inex A.