W poszukiwaniu najlepszych odmian brokułów i kalafiorów dla przemysłu firma Greenyard Frozen Polska sprawdza i testuje dostępne na rynku odmiany tych warzyw. W tym roku kolekcja taka powstała w Brukach Unisławskich. Podczas spotkania zorganizowanego 27 września można było zobaczyć jak wyglądają poszczególne odmiany brokułów.

Ten sezon okazuje się bardzo trudny dla plantatorów brokułów i kalafiorów (zresztą innych warzyw również). Dotyczy to zwłaszcza tych regionów Polski, gdzie w tym roku opady deszczu były bardzo znikome. Tak jest między innymi na Kujawach, regionie mocno związanym z produkcją warzyw. Kalafiory i brokuły uprawiane na jesienną kampanię zbiorów cechowały się zazwyczaj najlepszą jakością – były twarde, zbite, dawały bardzo dobrej jakości różyczki. Ten sezon pokazał zupełnie co innego – ciepły wrzesień znacząco wpłynął na pogorszenie się jakości surowca. Wiele odmian przyspieszyło wegetację i w efekcie w drugiej połowie września nastąpiła kumulacja zbiorów.

Uczestnicy spotkania w Brukach Unisławskich

Mimo tak trudnych warunków pogodowych kolekcja kilkunastu odmian brokułów zaprezentowana w Brukach Unisławskich wyglądał całkiem dobrze. Założeniem tego spotkania było pokazanie kluczowych jesiennych odmian brokułów dla przemysłu na kolekcji o powierzchni 2 ha – mówił Wojciech Krause, kierownik działu AGRO GFP. Rejon Bruków Unisławskich jest dla naszej firmy bardzo ważnym dostawcą surowca zarówno w odniesieniu do brokułów jak i kalafiorów. Oprócz tego z tego rejonu pozyskujemy również cukinie i dynie oraz cebulę. Kładziemy duży nacisk na ścisłą współpracę z naszymi dostawcami. Zachęcamy do certyfikowania się w zakresie GlobalGAP – mówiła Anna Jęczmyk prezes zarządu GFP.

Spotkanie poprowadził Wojciech Krause kierownik działu AGRO GFP

W trakcie spotkania można było obejrzeć najważniejsze odmiany kluczowych firm hodowlano-nasiennych. Były to kreacje od Hazera Poland, Bejo Poland, Rijk Zwaan, Seminis, Syngenta, Rol-Spec, Sakata, PNOS Ożarów. Oprócz nich w spotkaniu uczestniczyło całe grono firm partnerskich: Bayer, Cosmocel, FMC Agro, Chemirol, Timac Agro Polska, Czarna Kreda oraz firmy produkujące rozsadę warzyw Grupa Producentów Rozsad Krasoń oraz Grupa Mularski.

W zakresie odmian dedykowanych dla przemysłu, widać coraz większe zwrócenie uwagi na te kreacje, które będą przydatne do mechanicznego (półmechanicznego) zbioru i różyczkowania. Takie odmiany charakteryzuje wysoka łodyga i zwarta, twarda róża, łatwa do różyczkowania. Podczas spotkania odbyła się prezentacja takiego zbioru kombajnem gospodarza Pana Waldemara Salacha. W tym systemie róże brokułów są wycinane ręcznie i układane na taśmociągu. Przemieszaj się w zasięg urządzenia do różyczkowania, a na platformie odbywa się selekcja uzyskanych różyczek. W takim systemie z pola wyjeżdża gotowa różyczka, które może być bezpośrednio dostarczana do odbiorcy (zakładu).

Na sąsiednim polu zgromadzona została kolekcja odmian kalafiorów, które jednak w większości przekroczyły swój termin dojrzałości zbiorczej (warunki pogodowe). Bardzo dobrze prezentowała się tam odmiana od firmy Seminis pod numerem SVAC7308 – jedna z nowych obiecujących odmian o śnieżnobiałych różach.

Prezentacja nowej odmiany kalafiora od Seminis

Więcej szczegółowych informacji z tego spotkania już niebawem