Październik to miesiąc w którym trwa kampania zbiorów i przetwarzania kalafiorów i brokułów. Temu drugiemu gatunkowi poświęcone było przede wszystkim spotkanie zorganizowane 17 października przez firmę Orlemans Strzelno, Syngenta, GPR Krasoń, Bioagris oraz Kujawsko Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Spotkanie to pozwoliło poznać i porównać różne odmiany brokułów i sprawdzić które z nich najlepiej poradziły sobie w tym sezonie. 

Niezawodne odmiany brokułów

Plantacja na której odbywało się spotkanie zakładana była na początku lipca, w poplonie po uprawei brokułów na zbiór czerwcowy. Rozsadę dostarczyła tu Grupa Producentów Rozsad Krasoń, która była partnerem tego spotkania. Plantacja ta jest przykładem dobrego planowania kampanii zbioru brokułów. W zasadzie nic tu nie działo się przypadkowo – podkreślał Marek Zieliński, gospodarz spotkania z ramienia firmy Syngenta. Jak podkreślał Paweł Kwiatkowski z firmy Orelmens takie działania są bardzo potrzebne, do tego by producent mógł w optymalnym terminie zebrać wszystkie róże i do zakładu dostarczyć jak najlepszej jakości produkt w postaci różyczki. Na tej plantacji najwcześniej bo 6-7 lipca wysadzana był odmiana Monrello F1 o nieco dłuższym okresie wegetacji, a nieco później bo koło 15 lipca pozostałe odmiany czyli Batory F1, Beachy F1, Beany F1, Monaco F1 i odporna na kiłę kapusty odmiana Monclano F1. Podczas prezentacji odmian specjaliści z Syngenta szczególną uwagę zwrócili na odmianę Beachy F1, która to ma wzbogacić i tak już szeroką gamę odmian brokułów Syngenta. Odmian ta tworzy niezbyt duże róże, ale za to bardzo ciężkie i zbite. Polecana jest do uprawy w większym zagęszczeniu – nawet 38-40 tys. szt./ha. Jest to odmian o stosunkowo krótkim okresie wegetacji 70-75 dni, polecana do uprawy na zbiór wiosenny, oraz na początek jesiennej kampanii jesiennej i zbiory od początku września. Odmiana ta cechuje się bardzo kształtną różą, brakiem jamistością głąba, jak również bardzo dobrą przydatnością do różyczkowania z przeznaczeniem do przemysłu.

Pole na którym odbyło się spotkanie chronione było preparatami z portfolio Syngenta. Około 4 tygodnie po wysadzeniu zastosowany był Ridomil Gold, a w okresie gdy zaczynały się tworzyć róże zastosowany był Scorpion 325 SC w dawce 1 l/ha. Taka ochrona okazała się wystarczająca dla utrzymania bardzo dobrej zdrowotności roślin aż do okresu zbiorów.

O odmianach brokułów mówił też Zenon Małek z Syngenta

Bardzo dobrze sprawdziła się w tym roku odmiana Batory i Monrello. Zwłaszcza ta pierwsza okazała się odmianą, który dobrze zniosła tegoroczne trudne warunki uprawy zarówno przy uprawie wiosennej jak i jesiennej. Zdaniem Zenona Małka z Syngenta,  Batory to odmiana idealna do uprawy w polskich warunkach. Odmiana która szczególnie dobrze wychodzi w warunkach stresowych, jak w tym roku. Batory pokazał swój potencjał zwłaszcza na nienawadnianych stanowiskach, jako odmiana brokuła dla przemysłu zarówno w kampanii letniej jak jesiennej – podkreślał Zenona Malek. Po zróżyczkowaniu zapewnia kształtne różyczki o średnicy około 4,5 – 5 cm, a wiec takie wymaga przemysł przetwórczy.

Marek Zieliński przypomniał też o flagowych odmianach kalafiorów dla przemysłu jak David i Gohan, oraz zaprezentował nową kreację – odmianę Andromeda F1, która jeśli nawet poddawana jest promieniom słońca zachowuje śnieżnobiały kolor róży. Będzie ona już dostępna w sprzedaży w sezonie 2019.

Paweł Grochowalski z Unifreeze i Zbigniew Chuchnowski prezentują niezawodne odmiany kalafiorów od Syngenta

Przedłużyć trwałość brokułów

Szymon Cieśliński z Bioagris wskazywał na optymalne zastosowanie produktu X-stress

Szymon Cieśliński reprezentujący firmę Bioagris, wskazywał jak można wydłużyć trwałość brokułów przy wykorzystaniu produktu X-stress. Zastosowanie tego produktu pozwala wydłużyć okno zbiorów jak też przedłużyć trwałość pozbiorczą brokułów – mówił ekspert. Wskazywał jednak na konieczność zastosowania produktu w odpowiedniej fazie, czyli wówczas gdy róże mają mniej więcej 5 cm średnicy. Dawkę środka należy dostosować do warunków pogodowych. W takich warunkach jak tegoroczne, przy deficycie wody i ekstremalnie wysokich temperaturach wskazane było podwyższenie dawki z zalecanych 1,5 l/ha do 2 l/ha. Działanie X-stressa w roślinie jest systemiczne, im więc lepszy wigor roślin, tym lepsze działanie produktu. Szymon Cieśliński zapowiedział tez wprowadzenie nowego produktu Delta, który zawiera azot w formie amidowej, czyli bardzo szybko dostępnej dla roślin. Zaletą jest również to, że ta forma azotu nie powoduje wzrostu wegetatywnego lecz przede wszystkim sprzyja generatywnemu rozbojowi roślin, a więc w przypadku kalafiorów i brokułów tworzeniu i wzrostowi róż.

W kolejnej odsłonie o problemach w ochronie brokułów w tym sezonie.