O tym, iż cebula to warzywo, które bardzo dobrze się przechowuje doskonale wie Piotr Malz, plantator z Wocław na Żuławach. W tym roku sprzedaż cebuli zakończył bowiem na początku czerwca. Gospodarstwo Agro-Malz zajmuje się uprawą nie tylko cebuli, ale również pszenicy, rzepaku i słonecznika. Zerknijmy, jak to działa w gospodarstwie na Pomorzu.

Gospodarstwo Agro-Malz, które prowadzi Piotr Malz dysponuje 280 hektarową powierzchnią. Ponad 100 ha zajmuje pszenica, a 90 ha to areał rzepaku. W tym roku kontrolnie zostały posiane słoneczniki na 7 ha, pozostała część, czyli  32 hektary zajmuje w tym roku cebula.

Uprawiane odmiany cebuli

Pan Piotr zdecydował się na zakup nasion w kilku firmach nasiennych – dostarczyły je Enza Zaden, Takii Seed oraz Syngenta, z tych właśnie firm Piotr Malz zaopatruje swe gospodarstwo. Odmiany, które wybrał plantator to: Bruce F1, Medusa F1, Vision F1, Progression F1. Po raz pierwszy w tym roku posadzono również dymkę (Bejo).

Bruce F1 (producent: Takii Seed/Enza Zaden) – odmiana ta wyróżnia się średnio późną dojrzałością zbiorczą i bardzo dobrym wyrównaniem. To typ cebuli Rijnsburger, przeznaczona do długiego przechowywania (do maja) z przeznaczeniem na worek jak i obieranie. Wysoka zawartość suchej masy gwarantuje, iż straty okażą się niskie, a zagrożenie chorób niewielkie.

Paweł Wechterowicz prezentuje młode siewki cebuli (20.05.2022 r.)

Medusa F1 (producent: Takii Seed/Enza Zaden) to odmiana bardzo wczesna, która odznacza się mocnym systemem korzeniowym, co przyczynia się do lepszej akomodacji do zmiennych warunków klimatyczno-glebowych. Występują one w trakcie okresu wegetacji, w szczególności wysokie temperatury. Zalecana na świeży rynek oraz do średnio długiego przechowywania.

Odmiana Medusa F1 (20.05.2022 r.)
Odmiana Medusa F1 (20.05.2022 r.)

Vision F1 (producent: Syngenta) jest odmianą średnio wczesną, wysokoplonującą typu Rijnsburger. Odmiana ta najlepiej plonuje na dobrych glebach. Poprzez lekko wydłużony kształt doskonale nadaje się do obierania mechanicznego. Vision F1 to odmiana cebuli, która jest przeznaczona zarówno do obierania jak i długiego przechowywania (kwietnia) oraz na świeży rynek, gdzie odbiorcami są duże sieci handlowe. W tym roku Vision w gospodarstwie Agro-Malz przechowywany był do czerwca, utrzymując przy tym doskonałe parametry jakościowe.

Progression F1 (producent: Syngenta) – odmiana w typie Rijnsburger, jest zalecana do upraw na wszystkich rodzajach gleb. Progression F1 cechuje silny system korzeniowy, a dodatkowo wyróżnia się małą podatnością na ataki wciornastków. Przeznaczenie do głównie świeży rynek i dla przemysłu, ale doskonale nadaje się również do długiego przechowywania.

Walka z chwastami

Według plantatora, agrotechnika stosowana w tym gospodarstwie opiera się na aplikowaniu mikrodawek herbicydów, gdzie zabiegi wykonuje się nawet co 5 dni. Dawki preparatu wynoszą 1/10 w porównaniu do tego, co zaleca etykieta. Czasami środki ochrony są ze sobą mieszane (5-6 substancji). Jednak wszystko zależy od zachwaszczenia i tego jakie gatunki roślin inwazyjnych występują na terenie plantacji.

Wysiew i nawozy

Gleby w naszych regionach są ciężkie, dlatego nasiona są wysiewane na głębokość 3 cm.  Na 1 ha wysiewane jest około 8 tys. nasion. W przypadku niektórych odmian stosowaliśmy nasiona podkiełkowane. Wtedy norma wysiewu wynosiła 750 tys. nasion na 1 ha, a nasiona wysiewane były na głębokość 2,5 cm. Przy takim systemie wschody wynosiły 95%, a rośliny jak widać są bardzo wyrównane we wzroście – komentuje Piotr Malz. W celu stymulacji wzrostu zastosowano Black Jak z firmy BioAgris. Nawóz został podany w dawce 2,5 l/ha. Black Jak był stosowany do zaprawiania nasion Medusy, a później do zabiegów dolistnych w dawce jak powyżej.

Siew cebuli jest realizowany siewnikiem precyzyjnym Agricola. Na 2 metrowy zagon przypada 12 rzędów roślin, a nasiona w rzędach wysiewane są co 7,5-8 cm. Większość pól z cebulą jest nawadniane przy użyciu deszczowni szpulowych.

Termin zbioru i koszty produkcji

Termin zbioru cebul jest przewidziany na początek września. Ceny, jakie plasowały się na początku marca, przy towarze zapakowanym, przesortowanym wahały się w granicach 1,00–1,40 zł/kg w worku. Cena jest zmienna, jednak miejmy nadzieję, iż pójdzie do góry – napawa optymizmem Piotr Malz. Plantator twierdzi, iż wstępnie jest zadowolony z uprawy. W zeszłym roku łącznie z 19 ha zebrał 600 ton cebuli. Nie był to rewelacyjny wynik, bo przy tym areale możliwy do uzyskania plon wynosi 1000 ton. Trzeba jednak zaznaczyć że warunki pogodowe w 2021 roku, nie sprzyjały dobremu wzrostowi cebuli.

Według plantatora koszty produkcji cebuli znacznie wzrosły. Niestety, ale aż 5 tysięcy zł na hektarze, więc i cena powinna poszybować w tym roku górę. Rosnące koszty produkcji spowodowały, iż plantatorzy zdecydowali się na mniejsze wysiewy. Koszty produkcji to jeden problem, natomiast kolejny, równie istotny to susza. W tym zakresie konieczne jest nawadnianie plantacji, ale trzeba pamiętać, że jest kolejna składowa sumarycznych kosztów produkcji.

W bieżącym roku koszty znacznie obciążają, nawozy wieloskładnikowe są 2 razy droższe, a każdy z wyjazdów w pole to również koszty paliwa – dodaje właściciel Agro-Malz.

Zbiór

Cebule z pola zbierane są 2-etapowo. Najpierw wjeżdża obcinacz szczypioru, następnie kopaczka wykopująca w rzędy. W celu wstępnego suszenia w polu cebule zostawanie są prze ok. 1 tydzień po wykopaniu.

Myślę, że obecny sezon może być udany dla plantacji, które są prowadzone wzorowo i optymalnie nawadniane, a przede wszystkim uzyskają wysoki plon – mówi Piotr Malz.

Fotorelacja z wyjazdu

Więcej o tym gospodarstwie można przeczytać również tutaj: