Mimo sporych zawirowań na rynku warzyw, plantatorzy którzy wyspecjalizowali się w uprawie poszczególnych gatunków kontynuują tę działalność. Tak jest też w gospodarstwie Piotra Malza gdzie w tym roku powierzchnia uprawy cebuli znacząco wzrosła względem ubiegłego roku i warzywo to rośnie na powierzchni 32 ha. Dobre doświadczenia z odmianami firmy Syngenta sprawiały, że to właśnie one zdominowały grunty gospodarstwa Agro Malz w miejscowości Wocławy koło Gdańska.

Tylko sprawdzone odmiany cebuli

Piotr Malz już trzeci sezon uprawia cebulę i jest to dla niego duże wyzwanie (czytaj również). Zależało nam na dywersyfikacji naszej produkcji rolniczej i stad decyzja o włączeniu do produkcji warzyw. Wybór padł na cebulę. W tym roku uprawiana jest na powierzchni 32 ha – mówi gospodarz. Połowę tej powierzchni zdominowała odmiana Vision F1, która sprawdza się tutaj najlepiej zarówno w produkcji, w przechowywaniu i w handlu. Mamy początek maja i Vision dalej dobrze się przechowuje w chłodni. Jest twardy, nie wybija w szczypior. Pakujemy go obecnie i sprzedajemy na bieżąco. Na szczęście ceny nieco poszły w górę – mówi Piotr Malz. Na pozostałym areale posiane zostały inne odmiany oraz posadzono część cebuli z dymki, co jednak przy tak suchej wiośnie i braku możliwości nawadniania nie zapowiada dobrych efektów w produkcji.

Precyzyjne siewy, wyrównane wschody cebuli

W tym roku siewy cebuli rozpoczęły w tym gospodarstwie 21 marca. Siewy wykonywano precyzyjnym siewnikiem Agricola na głębokość 2,5 cm. Dla odmiany Vision F1 wysiane zostało 780 tys. nasion na 1 ha, natomiast dla odmiany Progresion F1 nieco mniej, bo 730 tys. nasion/ha. Decyzja o tak wczesnym terminie rozpoczęcia siewów okazała się słuszna. Dzięki temu można było wykorzystać zasoby wody w glebie i uzyskać dobre wschody cebuli. W przypadku odmiany Vision F1, dzięki zastosowaniu nasion podkiełkowanych uzyskano bardzo dobre i wyrównane wschody. Z moich obserwacji wynika, że wykorzystanie nasion podkiełkowanych jest jak najbardziej uzasadnione. Uzyskujemy wyrównane wschody cebuli. Jak widać większość roślin jest na podobnym etapie wzrostu. Dzięki temu o wiele łatwiej jest prowadzić ochronę herbicydową. Mamy 5 maja i większość roślin jest w fazie pierwszego liścia właściwego – podkreśla Pan Piotr. Efekty widać po wyrównaniu roślin i równych zieleniejących się już liniach rzędów wschodzącej cebuli na polu. Obecnie największym problemem jest brak opadów i nasilająca się susza. Dlatego na polu stanęły już deszczowanie i tam gdzie jest to możliwe rozpocznie się nawadnianie.     

Zwalczanie chwastów prowadzone jest w oparciu o stosowanie niskich dawek herbicydów, ale w krótkich odstępach czasu i odpowiednio dobranych ich mieszaninach.

O glebę trzeba odpowiednio zadbać

Duża uwagę w tym gospodarstwie zwraca się na odpowiednie przygotowanie gleby pod uprawę. Na stanowiskach gdzie rośnie cebula w ubiegłym roku wysiano mieszanki poplonowe z firmy DLV, które zostały przyorane dopiero w grudniu. Dodatkowo wykonano oprysk preparatem Biogen Rewital PRO+, który sprzyja poprawie struktury gleby i jej właściwości. Widzę duże korzyści takich mieszanek – poprawiają one strukturę gleby. Dzięki gatunkom które głęboko się korzenią uzyskujemy efekt głębokiego spulchnienia gleby – uważa plantator.

wschody cebuli
10 ha pole na którym posiana została cebula odmiany Vision

W kolejnej części artykułu pokażemy jak przechowuje się odmiana cebuli Vision i jak jest przygotowywana do sprzedaży. Zajrzycie do Nas koniecznie.

Warto również przeczytać gospodarstwie AGRO-MALZ: