Ekipa portalu www.warzywapolowe.pl tym razem odwiedziła miejscowość Niedźwiedź pod Krakowem. Wspólnie z Władysławem Tokarczykiem z firmy Syngenta, inicjatorem projektu Onion Leader, przyglądaliśmy się plantacji cebulowej zlokalizowanej w tejże miejscowości. Odmiana Progression F1 uprawiana jest tam na areale kilkunastu hektarów. W trakcie lustracji plantacji, gdzie zastosowano nawadnianie przez linie kroplujące, poruszone zostało wiele kwestii, w szczególności aktualne wyzwania w zakresie ochrony roślin przed zachwaszczeniem.
Co było robione do tej pory
Kwatera cebulowa, w której się znajdujemy, bezpośrednio po siewie została potraktowana herbicydem zawierającym pendimetalinę w stosunkowo niewielkiej dawce wynoszącej 1 l/ha. Kolejnym zabiegiem, bezpośrednio przed wschodami było wykonanie oprysku z wykorzystaniem herbicydu totalnego. Zastosowana technologia przyniosła dobre efekty. Wschody okazały się niemal 100%, a cebula znajduje się w fazie pierwszego liścia właściwego. Ten najtrudniejszy okres w kontekście ochrony cebuli przed zachwaszczeniem jest tu już za nami, a paleta możliwych do użycia preparatów rośnie – informuje W. Tokarczyk.
Aktualne możliwości zwalczania chwastów
W obecnej fazie wzrostu cebuli możliwe jest zastosowanie preparatu Boxer 800 EC. Maksymalna dawka tego herbicydu w uprawie cebuli wynosi 4,0 l/ha, jednak W. Tokarczyk wskazuje, że korzystniej będzie wykonać dwa zabiegi w odstępie 10 dni i zaaplikować wymieniony środek w dawkach wynoszących po 1,5 l/ha. Aplikacji można dokonać mieszając preparat z innym produktem zawierającym pendimatelainę. Takie zestawienie skutecznie eliminuje wtórne wschody chwatów.
Dlaczego Progression F1 dobrze znosi zabiegi herbicydowe?
Odpowiada za to jej wzniesiony, strzelisty pokrój. Herbicydy opadają na chwasty, a jedynie w niewielkim stopniu na listowie cebuli. Jest ono u odmiany Progression F1 stosunkowo wąskie i okryte solidną warstwą woskową. Ciemne liście o takiej budowie są naturalnie dość odporne nie tylko na zabiegi herbicydowe, ale i zasiedlanie przez wciornastki czy porażenie mączniakiem. Cyrkulacja powietrza w łanie tej odmiany jest lepsza niż w przypadku innych cebul. Liście szybciej obsychają, a wilgoć pozostaje w obrębie systemu korzeniowego, czyli tam gdzie jest potrzebna – wyjaśnia W. Tokarczyk. To tylko niektóre z interesujących wątków poruszonych przez tego specjalistę w załączonym poniżej filmie. Zapraszamy do jego oglądania w celu zapoznania się z pełnym zestawem przekazanych przez W. Tokarczyka informacji: