Cena cebuli i papryki – czy to one decydują o tym co wybierają konsumenci – badania Core Team i Kantar

Wśród najpopularniejszych gatunków marca Kantar wymienia cebule, pomidory i seler. W porównaniu do marca 2022 roku tylko spożycie cebuli i marchwi utrzymało się na tym samym poziomie. Najbardziej zmniejszyła się konsumpcja papryki i buraków, spadek ilości konsumentów w skali roku wyniósł 19%. Tym bardziej czekamy na pierwsze polskie nowalijki. Dane dotyczące konsumpcji kilkudziesięciu gatunków owoców i warzyw dostępne są na stronie WczorajNaTalerzu.pl.

Konsumpcja warzyw w marcu

Najpopularniejszym warzywem w marcu była cebula, której konsumpcję w tygodniu poprzedzającym badanie deklaruje 88% Polaków.

Na drugim miejscu wśród warzyw znalazły się pomidory które jadło 83% badanych, natomiast trzecie miejsce należy do marchwi (82%).

W rankingu popularności kolejne miejsca zajmują: ogórki (79%) kapusta (62%), sałata i papryka (58%), rzodkiewka (57%). Jedna trzecia (34%) Polaków zadeklarowała w marcu konsumpcję chrzanu.  

Konsumpcja marchwi, pomidorów, a także ogórków i cebuli jest wysoka przez cały rok, a obserwowane wahania sezonowe są najmniejsze. To ulubione warzywa Polaków, dostępne i jedzone niezależnie od sezonu.

W porównaniu do lutego spadło spożycie buraków (o 8 p.p.), papryki (o 3 p.p.), kalafiora (o 4 p.p.).

Obecnie wpływ na częstotliwość jedzenia wydaje się mieć cena produktu. Wzrost cen znacznie ograniczył spożycie warzyw, w szczególności papryki.

Wzrost liczby konsumentów „marzec do marca”

W porównaniu do marca 2022 roku spadła ilość konsumentów większości warzyw. Tylko spożycie cebuli i marchwi utrzymało się na tym samym poziomie. Nieznacznie spadała ilość konsumentów selera (o 2 p.p.), co w ilościach bezwzględnych oznacza spadek liczby konsumentów o 300 tys..

Spadek zanotowały ogórki (o 5%), rzodkiewki, pomidory i kapusta (po 7%).

W porównaniu do marca 2022 spadło spożycie: papryki (o 14 p.p.), pieczarek (o 9 p.p.), buraków (o 9 p.p.), kalafiora (o 8 p.p.), pomidorów i sałaty (o 6 p.p.), kapusty i brokułów (o 5 p.p.) oraz ogórków (o 4 p.p.).

Najbardziej zmniejszyła się konsumpcja papryki i buraków, spadek ilości konsumentów w skali roku wyniósł w przypadku obu gatunków aż 19%. 

W porównaniu do marca 2021 roku wzrosło spożycie kalafiora (o 1%). Ilość konsumentów brokułów otrzymała się na tym samym poziomie.

W skali trzech lat, w porównaniu „marzec 2023 do marzec 2020 roku” wzrosło spożycie cebuli i ogórków. Wzrosty wynoszą 1%. 

Wyniki monitoringu konsumpcji 2020-2023

W lutym 2020 rozpoczęto badania spożycia najpopularniejszych warzyw i owoców. Monitoring spożycia pomaga środowisku producentów wspierać proces zmiany sposobu prezentowania zaleceń żywieniowych.

Aktualizowane wynik dotyczące kilkudziesięciu gatunków są publicznie dostępne na stronie WczorajNaTalerzu.pl

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

Badanie zrealizowano w dniach 17-22 marca 2023 r., na reprezentatywnej próbie 1012 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI).