Nowalijki z importu – ceny z końca marca


Sezon warzyw gruntowych uprawianych pod płaskimi osłonami i w tunelach foliowych na przyspieszony zbiór już w pełni. Przed krajowymi zbiorami na naszym rynku pojawiają się warzywa importowane głównie z krajów Basenu Morza Śródziemnego i Beneluksu. Ich ceny są jeszcze relatywnie wysokie, lecz wraz z kolejnymi tygodniami będą stopniowo maleć.

 
W przygotowanym zestawieniu przedstawiamy zestawienie cenowe warzyw o krótkim okresie wegetacji i umiarkowanych wymaganiach klimatycznych, tj. kapusty młodej, kalarepy, rzodkiewki i sałaty pochodzących z importu z ostatniego tygodnia marca.  

Ceny na rynkach hurtowych

Na siedem sprawdzanych rynków hurtowych, wczesną kapustę głowiastą białą pochodzącą z importu w statystykach cenowych podawana jest na giełdzie w Kaliszu i podkrakowskich Rybitwach. W Wielkopolsce jest ona dostępna już za 5,5 zł/szt., podczas gdy cena w Małopolsce wahała się w granicach 7,5-8,8 zł/szt.

Tabela 1. Ceny hurtowe producentów warzyw i owoców: kalarepa (zł/szt.)

GiełdaCena minimalna Cena maksymalna 
AGROHURT S.A. (Rzeszów)
Bronisze – Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.2,93,5
Łódzki Rynek Hurtowy „Zjazdowa” S.A.
Lubelski Rynek Hurtowy S.A. w Elizówce3,54,0
Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. (Poznań)2,8*3,0*
Giełda Kaliska Sp. z o.o.3,253,25
Kompleks Handlowy Rybitwy w Krakowie2,62,8

* W przeliczeniu z kartonu liczącego 25 sztuk

Pod koniec marca najtaniej można było kupić kalarepę w Krakowie, bo już za 2,6 zł/szt. Z kolei na lubelskiej „Elizówce” za to warzywo trzeba było zapłacić od 3,5-4 zł/szt. Nie odnotowano sprzedaży tego warzywa na rynku w Broniszach oraz na rynku hurtowym w Łodzi. 

Tabela 2. Ceny hurtowe producentów warzyw i owoców: rzodkiewka (zł/pęczek)

GiełdaCena minimalna Cena maksymalna 
AGROHURT S.A. (Rzeszów)22,5
Bronisze – Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.1,552
Łódzki Rynek Hurtowy „Zjazdowa” S.A.1,62
Lubelski Rynek Hurtowy S.A. w Elizówce1,8*2,2*
Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. (Poznań)2,32,5
Giełda Kaliska Sp. z o.o.1,5
Kompleks Handlowy Rybitwy w Krakowie1,6*1,8*

* brak informacji nt. kraju pochodzenia 

Za pęczek rzodkiewki trzeba średnio zapłacić 1,75 zł (cena minimalna). Najtaniej można ją nabyć na giełdzie kaliskiej (1,5 zł), a najdrożej w Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej (2,3-2,5 zł). W obrocie handlowym obecna jest też krajowa rzodkiewka z upraw w ogrzewanych pomieszczeniach, której cena nie odbiega znacząco od cen rzodkiewki importowanej.

Tabela 3. Ceny hurtowe producentów warzyw i owoców: sałata masłowa (zł/szt.)

GiełdaCena minimalna Cena maksymalna 
AGROHURT S.A. (Rzeszów)3,84
Bronisze – Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.3,25
Łódzki Rynek Hurtowy „Zjazdowa” S.A.3,54,5
Lubelski Rynek Hurtowy S.A. w Elizówce3,2*5*
Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. (Poznań)3,54
Giełda Kaliska Sp. z o.o.2,75**
Kompleks Handlowy Rybitwy w Krakowie3*

* brak informacji nt. kraju pochodzenia 

** w przeliczeniu z opakowania zbiorczego 16 sztuk

Średnia cena minimalna sałaty masłowej wynosiła niespełna 3,3 zł/sztukę. Najtaniej można ją nabyć na giełdzie kaliskiej. Z kolei cena maksymalna była najwyższa na Broniszach i Lubelskim Rynku Hurtowym, gdzie sprzedawano ją nawet po 5 zł.

Tabela 4. Ceny hurtowe producentów warzyw i owoców: sałata lodowa (zł/szt.)

GiełdaCena minimalna Cena maksymalna 
AGROHURT S.A. (Rzeszów)88,5
Bronisze – Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.56
Łódzki Rynek Hurtowy „Zjazdowa” S.A.57
Lubelski Rynek Hurtowy S.A. w Elizówce6*6,5*
Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. (Poznań)5,56,5
Giełda Kaliska Sp. z o.o.6
Kompleks Handlowy Rybitwy w Krakowie6*7*

* brak informacji nt. kraju pochodzenia 

Ceny importowanej sałaty lodowej nie różniły się znacząco na poszczególnych rynkach hurtowych, ponieważ można ją było kupić już od 5-6 zł/szt. Wyjątkiem była giełda w Rzeszowie, gdzie za pojedynczą główkę trzeba było zapłacić wyraźnie więcej bo 8,0-8,5 zł. Średnia cena główki sałaty lodowej pod koniec marca była 2,6 zł wyższa od sałaty masłowej.

Ceny detaliczne

Analizę cen wczesnych warzyw importowanych w dyskontach przeprowadzono biorąc pod uwagę sieci: Auchan, Biedronka i Lidl.

 Tabela 5. Ceny detaliczne kapusty młodej (zł/szt.)

SiećCena 
Auchan7,99
Biedronka4,99
Lidl5,99

Cena młodej kapusty sprowadzanej z innych krajów różniła się istotnie w ofercie detalicznej w dyskontach. Najtaniej, bo już za 4,99 można ją było kupić w Biedronce, natomiast w sieci Auchan jej cena wynosiła blisko 8 zł za sztukę.

Tabela 6. Ceny detaliczne kalarepy (zł/szt.)

SiećCena 
Auchan3,49
Biedronka3,49
Lidl3,49

W detalu w badanych sklepach nie odnotowano żadnych różnic cenowych dotyczących kalarepy. W każdym z nich można ją było kupić za 3,49 zł/sztukę.

Tabela 7. Ceny detaliczne rzodkiewki (zł/pęczek)

SiećCena 
Auchan2,45*
Biedronka2,99
Lidl3,79**

* Cena za opakowanie 125 g

* Cena za opakowanie 250 g

Ceny rzodkiewki w badanych sieciach handlowych różniły się między sobą, a to za sprawą odmiennych form sprzedaży tego warzywa. W biedronce pęczek rzodkiewki można było kupić za 2,99 zł. Z kolei w Auchan było dostępne opakowanie 125-gramowe samych zgrubień za 2,45 zł, podczas gdy w Lidlu za dwukrotnie większe opakowanie należało zapłacić 3,79 zł. 

Ceny detaliczne sałat w sklepach

Notowania cenowe sałat nie różniły się znacząco pomiędzy sobą w poszczególnych sieciach handlowych. Dobrym tego przykładem była cena sałaty lodowej w Lidlu (4,79 zł/szt.), podczas gdy w Biedronce była dostępna za 4,99 zł (tyle samo kosztowała tam sałata lodowa). Na uwagę zasługuje też szeroka oferta różnych odmian botanicznych i kolorów, czego odwzorowaniem była oferta Auchan w postaci okazałych, pojedynczych sałat rzymskich (po 6,99 zł/szt.), jak i w wersji „mini” pakowanych po dwie sztuki.

Trzeba mieć na uwadze, że podobnie jak na rynkach hurtowych, tak i w dyskontach ceny poszczególnych gatunków warzyw ulegają ciągłym wahaniom i w dużej mierze zależą od oferowanych promocji.