Ciągle zimno. Jak pomóc przechłodzonym warzywom w polu?

Od dwóch tygodni na Kujawach, podobnie zresztą jak w całej Polsce, mamy do czynienia z niską temperatura i przymrozkami. Cierpią rośliny, które już zostały wsadzone lub zaczęły rosnąć po wschodach.

Widać uszkodzenia chłodowe na cebuli z dymki i na roślinach brokuła. Najmłodsze liście są zwykle przebarwiane. Liście cebuli przybrały jaśniejszą barwę wpadającą nawet w kolor żółty. U brokułów liście sercowe czyli najmłodsze są z przebarwieniami brązowymi. Wszystkie te przebarwienia nie są spowodowane niczym innym jak długo trwającymi chłodami.

Przebarwienia szczypioru na cebuli dymce to efekt długo się utrzymujących chłodów

Temperatury na poziomie minimum 1°C lub -2°C nie szkodzą zbytnio roślinom, ale wpływają na ograniczenie ich wzrostu. Aby wznowiły szybko wegetację trzeba będzie zadziałać. Gdy miną chłody i przymrozki warto będzie wykonać zabiegi produktami zawierającymi aminokwasy. Tak więc kiedy temperatury w nocy się ustabilizują na poziomie przynajmniej 4-5 stopni trzeba wykonać zabieg Terrasorbem Complexem w ilości 1,5 l/ha z dodatkiem Black Jaka w ilości 2 l/ha. Do zabiegu zwłaszcza przy małych roślinach używamy do 300 litrów cieczy na hektar.

Oprysk wykonujemy drobną kroplą bez żadnych adiuwantów z e względu na to, że ich właściwości mają właśnie aminokwasy. Taki zabieg spowoduje znacznie szybsze wznowienie wzrostu. Dostarczone do rośliny aminokwasy bowiem mogą być wbudowane w białko roślinne bez praktycznie żadnego wydatku energetycznego ze strony rośliny na ich syntezę i bez marnowania czasy na procesy syntezy.