Ciągniki KUBOTA podczas formowania zagonów i sadzenia rozsady (cz. II)

Pokazy ciągników i maszyn do uprawy gleby przygotowała firma Kubota



Jak informował Grzegorz Czerwiak z firmy KUBOTA, podczas II Festiwalu Brokułowego (czyt. więcej…), ciągniki tej marki mimo stosunkowo małej masy własnej mogą być w bardzo różny sposób – często bardzo prosty sposób – dociążane jeśli potrzebny jest duży uciąg. Mała masa okazuje się z kolei zaletą, kiedy gleba jest bardzo wilgotna, a trzeba jak najwcześniej wjechać w pole w celu przeprowadzenia niezbędnych zabiegów.

Ciągnik firmy KUBOTA o mocy 140 KM prezentowany w trakcie pokazów pracował z dwusekcyjną formiarką do zagonów. Z mniejszym modelem z serii M60 pracowała sadzarka karuzelowa do warzyw. Była to czterosekcyjna sadzarka Checchi & Magli model Texdrive Best. Ta 6. otworowa sadzarka karuzelowa pracowała z sześcioma sekcjami roboczymi. Wydajność pracy na jedną sekcję wynosi od 3500-4000 sadzonek na 1 godz na 1 operatora. Sadzi sadzonki z bryłką ziemi do 3 cm średnicy w standardzie(opcjonalnie od 3-6cm redlica szeroka)

Ciągniki z serii M 60 oferowane są w przedziale mocy od 66 do 105 KM. W prezentowanym modelu zainstalowano sześciostopniową skrzynię biegów z biegami pełzającymi. Przeniesienie napędu na przednie koła odbywa się za pomocą przekładni stożkowych zatopionych w kąpieli olejowej i zamkniętych w szczelnej obudowie. Takie rozwiązanie zapewnia utrzymanie mechanizmu w czystości oraz możliwość bezpiecznego przekazania całkowitej mocy na koła nawet przy maksymalnym skręcie i obciążeniu przodu ciągnika. Ciągnik ten jest niezwykle skrętny – promień zawracania to zaledwie 3,4 m. bez hamulców. Przedni most wyposażono w mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (LSD), który w przypadku utraty przyczepności jednego z kół automatycznie przenosi moment obrotowy na drugie koło, w ten sposób zachowując trakcję ciągnika. Napęd przedni załączany jest elektro-hydraulicznie za pomocą przycisku na desce rozdzielczej – również podczas jazdy.

Dzięki zastosowaniu rewersu hydraulicznego zmiana kierunku jazdy następuje bardzo płynnie, bez potrzeby użycia pedału sprzęgła. Szczególnie sprawdza się to w pracy z ładowaczem czołowym, ponieważ dużo szybciej można wykonać zadania związane z jazdą do przodu i do tyłu. Ciągnik ten utrzymuje również stałą prędkość jazdy, nawet poruszając się pod lekkie wzniesienie. Pozwala to na bardzo precyzyjną pracę nie tylko z sadzarkami, ale również siewnikami pneumatycznymi co pozwala na utrzymanie bardzo precyzyjnych parametrów wysiewu.