Co warto wiedzieć o uprawie odmiany Castro F1? Uniwersalna odmiana kapusty białej z Hazery.

castro



Castro F1 to nowa, uniwersalna odmiana kapusty białej, z której plonowaniem mogliśmy zapoznać się w czasie Charsznickich Dni Kapusty. Odmiana ta była prezentowana w gospodarstwie Damiana Micyka przez przedstawicieli firmy Hazera oraz Grupy MULARSKI.

Nowa odmiana kapusty w uprawie

Castro to odmiana o około 130-140-dniowym okresie wegetacji. Tworzy, duże, wyrównane okrągłe główki z ładnym zielonym kolorem. Piotr Różański z firmy Hazera rekomendował sadzić ją w obsadzie od 25 nawet 40 szt. ha. Zwiększoną obsadę stosuje się w przypadku uprawy tej odmiany na świeży rynek. Rzadszą w uprawie tej odmiany do kwaszenia, do czego ta kreacja bardzo dobrze się również nadaje.

W ocenie Damiana Micyka, który od lata współpracuje z firmą Hazera, postawienie w tym roku na uprawę odmiany Castro F1 było dobrym wyborem. Odmiana ta pozwoli w tym roku uzyskać bardzo wysoki plon. Duży plon i wyrównana jakość główek, to w roku niskich cen jedyna szansa na zwrot kosztów poniesionych na uprawę. A może nawet zysk jeśli zebrany plon uda się sprzedać bezpośrednio lub zakisić licząc na lepszą sprzedaż kapusty w tej postaci – ocenia D. Micyk. W swoim gospodarstwie odmianę tą uprawia w tym roku w zagęszczeniu 33 szt. ha.

castro hazera
(od lewej) Grzegorz Turzyniecki (Grupa Mularski), Damian Micyk (plantator, Szarkówka), Piotr Różański (Hazera)

Odmiany kapusty w uprawie

Do kwaszenia dobrze udaje się również wcześniej dojrzewająca odmiana Cabis F1. Może być również oferowana do sprzedaży na świeży rynek. Kolejną, dobrą odmianą do kwaszenia jest Newton F1, który już od kilku lat sprawdza się w uprawie w tym gospodarstwie.

Pozytywnie oceniana jest testowana w tym roku nowość, której nasiona plantator dostał pod numerem 171632. Jest to również odmiana uniwersalna, która może być uprawiana w różnych zagęszczeniach.

Do przechowywania uprawia się tutaj trzy odmiany: Rosera F1 (kapusta czerwona), Abel F1 (kapusta biała) oraz Zoltan F1 (kapusta biała). Te trzy odmiany wykazują się m.in. małą podatnością na Xantomonas oraz wciornastki.

Nawożenie i ochrona kapusty

W przypadku nawożenia, doglebowo zostały zastosowane taki nawozy jak Sulfamo 33 N PRO, Physiomax 975 oraz Eurofertil Top 51. Plantator bardzo dobrze ocenia wprowadzony na pole nawóz o nazwie Czarna kreda. Aplikuje go m.in. w celu uzupełnienia wapnia w glebie. W ocenie D. Micyka, produkt ten nie tylko reguluje pH gleby, ale również wprowadza do gleby kwasy humusowe i fulwowe. Dzięki temu pozytywnie wpływa na kondycję gleby i jej życie biologiczne.

W zabezpieczeniu kapust przed chorobami sprawdziły się w tym sezonie takie fungicydy jak Dagonis (1 l/ha) oraz Signum 33 WG (1 kg/ha). Plantator pozytywnie ocenia stosowane do nawożenia dolistnego nawozy i biostymulatory z portfolio firmy Intermag.

Do zwalczania szkodników w tym sezonie po raz pierwszy zastosował biologiczny insektycyd o nazwie Delfin. Był używany 2-krotnie i dobrze poradził sobie m.in. w zwalczeniu tantnisia krzyżwiaczka. Więcej o stosowaniu tego preparatu w tym gospodarstwie dowiecie się z materiału pt. „Skuteczne rozwiązanie do zwalczania tantnisia krzyżowiaczka”.

O tym jak prezentowała się w tym roku na plantacji produkcyjnej odmiana Castro F1 dowiecie się w materiale filmowym: