Skuteczne rozwiązanie do zwalczania tantnisia krzyżowiaczka. FILM z plantacji.

Tantniś krzyżowiaczek to szkodnik, który w niektórych sezonach czynił wielkie szkody na plantacjach kapustnych w Polsce. Jego zwalczanie nie należy do prostych, zwłaszcza w warunkach silnej presji. Na rynku w tym sezonie jest jednak nowe rozwiązanie. Próby polowe wykazały jego wysoką skuteczność. Jedno z takich doświadczeń przeprowadzono pod Krakowem na plantacjach należących do Damiana Micyka.

Bardzo ważny monitoring

Lustracje swoich plantacji przeprowadzam codziennie z rana, a czasem dodatkowo jeszcze wieczorem. W tym roku w końcu czerwca presja tantnisia okazała się silna. Zdecydowałem się wykonać zabieg nowym produktem, który uzyskał rejestrację do wykorzystania na plantacjach warzyw kapustowatych. Zabieg ten wykonałem 27 czerwca. Do 500 l wody na 1 ha dodałem 0,75 kg biologicznego preparatu Delfin WG wraz z adiuwantem Prolonger w dawce 0,4 l. Byłem ciekaw efektywności tego zabiegu. Kładę duży nacisk na bezpieczeństwo, na brak pozostałości w moich produktach. Ucieszyło mnie więc, że dostępne jest teraz bakteryjne rozwiązanie do zwalczania tantnisia krzyżowiaczka, zupełnie bezpieczne dla konsumentów – wyjaśnia Damian Micyk podczas zwiedzania jednego z jego pól, gdzie uprawia kapustę.

Wyniki natychmiastowe

Co ciekawe, już kolejnego dnia po wykonaniu zabiegu preparatem Delfin WG żerowanie szkodników praktycznie ustało. Po upływie kolejnej doby na ciałach larw zaczęły się pojawiać cylindryczne przebarwienia, które są typowym objawem działania bakterii Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki. Wywołują one sepsę, która zabija gąsienice z rzędu motyli. Oprócz wysokiej skuteczności atutem jest także cena preparatu. Taki zabieg po prostu się opłaca. Jest jednak bardzo ważne, by wykonać oprysk we właściwym momencie. Larwy w wieku 24-72 godziny są najłatwiejsze do zwalczenia i wówczas właśnie należy je niszczyć – konkluduje D. Micyk.

Jego rozmowa z Karoliną Dziubek z Agrosimex obfitowała w wiele interesujących i wartościowych, praktycznych spostrzeżeń. Można ją obejrzeć na poniższym filmie:

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

materiał promocyjny