Dla szparagów w Karlsruhe

Robot do zbierania szparagów prezentowany przez holenderską firmę CeresconTegoroczną edycję targów ExpoSE i expoDirekt odbywające się w dniach 22-23 listopada można uznać za bardzo udaną. Swoją ofertę zaprezentowała rekordowa liczba wystawców – 454 z 14 krajów. Truskawkowo-szparagowe targi połączone z zyskującą na znaczeniu ofertą sprzedaży bezpośredniej okazują się sprawdzoną formułą, którą kolejny raz odwiedziło około 7000 osób.

Zwycięzca nagrody „Best of 2017” Innovation

W ramach targów Stowarzyszenie Południowoniemieckich Szparagów i Plantatorów Truskawek (VSSE) przyznało nagrody dla najbardziej innowacyjnych produktów. Z 32 zgłoszeń, trzy innowacje prezentowane na expoSE i jedna nowość prezentowana w ramach targów expoDirekt przekonały jury do ich nagrodzenia.

Zwycięzcą został robot do zbierania szparagów prezentowany przez holenderską firmę Cerescon. Maszyna ta może zbierać szparagi równocześnie z trzech rzędów. Zamontowana na maszynie czujniki znajdują pęd szparaga pod ziemią i przekazują tą informację do robota wycinającego szparaga bez konieczności zatrzymywania się maszyny. 3-rzędowa wersja maszyny, aby była optymalnie wykorzystana powinna zbierać szparagi na powierzchni 50 hektarów w sezonie. Uważa się, że może zastąpić od 60 do 75 pracowników sezonowych.

Kolejny nagrodzony produkt należy do firmy FarmFacts GmbH i jest to Menedżer NEXT Lead Track, pozwalający na optymalne zarządzanie gospodarstwem oraz wykorzystywanym w nim różnym maszynom. Jak podają konstruktorzy jest to prosty i innowacyjny system, pozwalający za pomocą dostępu do internetu pozwala przetwarzać wiele działań realizowanych w gospodastwie.
Na uwagę zasługuje również wyróżnienie przyznane pierwszy raz w ramach tych targów polskiej firmie SOFRUPAK za opakowanie SoFruMiniPak Premium 2. Opakowanie to dedykowane jest głównie owocom jagodowym. Firma jednak w swojej ofercie posiada interesujące rozwiązania również dla producentów warzyw.

Warte uwagi

Osoby zainteresowane szparagami, mogły na tych targach znaleźć praktycznie wszystko, co potrzebne jest w tego typu uprawie od przygotowania stanowiska, poprzez znane oraz nowe odmiany prezentowane przez liczne firmy szkółkarsko-nasienne, poprzez maszyny do pielęgnacji upraw, a na maszynach do zbioru, obróbki oraz przygotowania do sprzedaży kończąc.