Produkcja warzyw z gotowej rozsady produkowanej w specjalistycznych przedsiębiorstwach, staje się coraz popularna, a dla wielu gospodarstw to już wręcz standard. W obiektach należących do Grupy Producentów Rozsad KRASOŃ na łącznej powierzchni 15 ha nowoczesnych szklarni z roku na rok produkuje się coraz więcej rozsad warzyw gruntowych. Pełna kontrola wszystkich procesów produkcji, pozwala uzyskać bardzo wyrównane wschody i finalny produkt, jaki jest gotowa do sadzenia rozsada.

W tym roku notujemy mniejsze zainteresowanie rozsadą selera i kapust, ale z kolei widoczny jest wzrost zamówień na pomidora gruntowego i paprykę. Wynika to na pewno z koniunktury na rynku warzyw – mówi Marcin Krasoń. W tej chwili (połowa kwietnia) w szklarniach oprócz warzyw kapustnych dominują selery, pory, pomidory gruntowe i papryka, oraz sałaty i cały szeregi innych warzyw liściowych.

Marcin Krasoń prezentuje dobrze zahartowaną rozsadę kapusty

Generalnie produkcja warzyw gruntowych w GPR Krasoń realizowana jest od lutego do końca lipca, a nawet dłużej jeśli wziąć pod uwagę termin dostarczania rozsady sałat różnych typów.

Super nowoczesne szklarnie

W chwili obecnej produkcja rozsad warzyw realizowana jest w 3 obiektach należących do GPR KRASOŃ. Najstarszy, macierzysty obiekt zlokalizowany jest w Piaskach i tutaj również na wydzielonych sekcjach szklarni produkowana jest rozsada warzyw ekologicznych oraz rozsady sałaty. W szklarniach w Złotowie (dokładnie w miejscowości Święta) o powierzchni 6 ha produkowana jest rozsada warzyw na potrzeby producentów z północnej i zachodniej Polski. W najnowszym obiekcie w Kisielach (3,5 ha) uruchomionym w styczniu 2020 roku wytwarzane są rozsady większości gatunków warzyw, w tym cięta rozsada selera i pora. W ubiegłym roku we wszystkich obiektach Grupy wyprodukowano łącznie przeszło 400 milionów rozsad warzyw gruntowych i  w tym roku będzie to podobna ilość.

Najnowszy obiektach w Kisielach jest zarazem najbardziej zaawansowanym jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne. Wykorzystuje się w nim do ogrzewania i produkcji energii system kogeneracyjny (CHP), gdzie z paliwa jakim jest gaz uzyskiwana jest energia elektryczna niezbędna do doświetlania roślin (co realizowane jest do końca kwietnia) i równocześnie cieplna używana do ogrzewania wody i całej szklarni. Pożywka i woda używana do nawadniania rozsad krąży w obiegu zamkniętym i po przefiltrowaniu i oczyszczeniu jest wykorzystywana ponownie (wykorzystuje się to przy produkcji rozsad pomidorów szklarniowych). Szklarnie podzielone są na kilka niezależnych bloków klimatycznych, gdzie można zapewnić optymalne warunki do wzrostu roślin czy też przebiegu kolejnych faz ich rozwoju. Dodatkowo w utrzymaniu optymalnego i wyrównanego klimatu w całym obiekcie pomagają układy wentylatorów poziomych i pionowych, kurty cieniujące boczne i górne, no i oczywiście lampy do doświetlania roślin.

Robotyzacja i precyzja

Zdumiewające jest jak mało osób jest zaangażowanych w cały proces produkcji rozsady. To zasługa przede wszystkim zautomatyzowanych systemów do wykonywania poszczególnych prac przy roślinach. Sama linia wysiewająca ma możliwość wysiewu około 1200 tac w ciągu godziny i wymaga do tego obsługi kilku osób.  Tace po wysiewie trafiają na specjalną platformę, gdzie po skompletowaniu danej partii, jest ona automatycznie przewożona w konkretne miejsce w szklarni i rozładowywana. W podobny sposób przewozi się je później na hartownik. Każda nawa posiada swój wózek do nawadniania, nawożenia i wykonywania zabiegów ochrony.

Jedna tylko osoba jest potrzebna do cięcia rozsady. Nadzoruje ona pracę robota, który przycina rozsadę na ściśle określoną wysokość. Jak informuje Marcin Krasoń przycięcie jednej nawy gdzie znajduje się około 4 mln sztuk selera trwa około 4 godzin. Czas produkcji finalnej rozsady selera wynosi 55-60 dni. W przypadku selera cała rozsada jest obecnie przycinana, dzięki czemu roślin są bardziej krępe, a system korzeniowy lepiej rozbudowany – podkreśla Pan Marcin. Cięta jest również rozsada pora, a na zamówienie klienta można również przyciąć rozsadę cebuli.

W tym roku zwiększa się ilość produkowanej rozsady pomidorów gruntowych. Nasiona są wysiewane w tace ze 150 otworami i obsypywane piaskiem kwarcowym. Czas produkcji takiej rozsady wynosi około 35 dni a zamówienie na taką rozsadę realizowane są od końca kwietnia do końca maja.

Gotowa rozsada wyjeżdża do klientów

Niezbędną częścią każdego obiektu produkującego rozsady jest hartownik. Ten w Kisielach zajmuje powierzchnię 1 ha. Posiada całkowicie otwierany dach i możliwość otwarcia boków. Jeśli zachodzi taka konieczność może być zamknięty i dogrzany by nie dopuścić do przemarznięcia rozsady produkowanych na najwcześniejsze terminy uprawy. Na 2-3 dni przed dostawą rozsada warzyw kapustnych jest podlewana Verimarkiem, który chroni rośliny przed śmietką kapuścianą i innymi szkodnikami po posadzeniu roślin w pole. Zaprawienie Verimarkiem stało się już praktycznie standardem przy produkcji warzyw kapustnych – podkreśla Marcin Krasoń. Rozsada przygotowana dla klientów jest pakowana w specjalne tace i piętrowana na paletach. Gotowa rozsada warzyw kapustnych jest sztywna, zwarta, krępa, ma nawet lekko antocyjanowe przebarwienia co świadczy o tym, że została dobrze zahartowana. Liścienie są już zazwyczaj żółte i po dotknięciu odpadają. To również świadczy o dobrym przygotowaniu rozsady do sadzenia.

Gotowa rozsada jest dostarczana własnymi samochodami dostawczymi prosto do klienta. W szczycie sezonu dziennie obiekt w Kisielach opuszcza nawet ponad 10 mln rozsady warzyw gruntowych, które już po kilku godzinach trafiają do gospodarstw w całej Polsce. O tym jak rosną i jakie zapewniają plony przekonamy się podczas naszych kolejnych wizyt … już w gospodarstwach producentów i zarazem klientów GPR KRASOŃ.