Sebastian Balcerak i Arkadiusz Korbik twórcy serwisu dograne.pl


Udostępniane branży owocowo-warzywnej technologie informatyczne przeważnie koncentrują się na wspomaganiu decyzji w działalności produkcyjnej. Niestety, niewiele efektywnych rozwiązań informatycznych oferowanych jest sadownikom chcącym nawiązać współpracę z innymi plantatorami, lub szukających nowych kontrahentów do odbioru ich owoców lub warzyw z gospodarstwa. Wyzwaniom tym wychodzi naprzeciw portal dograne.pl. Z pomysłodawcami tego serwisu – Sebastianem Balcerakiem i Arkadiuszem Korbikiem – spotkaliśmy się w Dąbrowicach, podczas Dni Otwartych Instytutu Ogrodnictwa.

Oferty szyte na miarę

Dograne jest rynkiem współpracy rolnej wykorzystującym współczesne technologie internetowe. System pozwala na nawiązywanie kontaktów bez konieczności przeglądania i sprawdzania masy nieaktualnych lub nieprecyzyjnych ogłoszeń. Oferty można bowiem składać w systemie z wyprzedzeniem powierzając proces wyszukiwania i znajdywania kontrahentów mechanizmom wykorzystywanym w systemie Dograne. Formularze są odpowiednio przygotowane dla każdego z blisko 500 obsługiwanych w systemie produktów. Pozwala to w prosty, wygodny i zarazem precyzyjny sposób utworzyć oferty, które następnie system automatycznie względem siebie dopasuje. Zwiększa to efektywność działania na rynku, a dzięki możliwości utworzenia oferty z wyprzedzeniem czasowym Dograne daje użytkownikom również możliwość lepszego planowania zbytu lub zaopatrzenia.

Dogrywając w systemie warunki współpracy rolnik opiera się zawsze na aktualnych i precyzyjnych danych.

Po stronie wygody użytkownika z pewnością zapisać trzeba brak konieczności odnawiania i ręcznego aktualizowania ofert. Dodatkowym atutem systemu jest jego przystępny i nowoczesny interfejs pozbawiony reklam. Przydatne są również automatyczne powiadomienia o nowych możliwościach nawiązania współpracy lub zmianie statusu uzgodnień z danym kontrahentem. Co istotne, dograne.pl nie ogranicza się wyłącznie do kojarzenia stron w ramach algorytmicznie dopasowanych ofert. Proces nawiązywania współpracy można w systemie kontynuować aż do jej „dogrania” w ramach indywidualnych uzgodnień prowadzonych wyłącznie między dopasowanymi użytkownikami.

To nie jest tablica ogłoszeń

Oferujemy inny system kojarzenia kontrahentów, według kryteriów które pozwalają precyzować cele, ceny i to na bieżąco i w odniesieniu do aktualnych zapasów. Dla każdego produktu mamy usystematyzowane kryteria – wyjaśnia Sebastian Balcerak. Kojarzenie może mieć bardziej długofalowy charakter – jeśli już współpraca zostanie nawiązana, system pozwala w kolejnych etapach określić dla konkretnego partnera handlowego indywidualne oczekiwania co do ceny, parametrów handlowych produktu i innych kryteriów dostawy. System jest całkowicie bezpłatny, a dla wszystkich zainteresowanych dostępne będą w przyszłości dodatkowe funkcjonalności Premium. Mamy marzenie by nasz system w przyszłości był otwarty na zewnętrzne rynki Europy i świata. To pomogłoby polskim rolnikom w przyszłości docierać z ofertą bezpośrednio do odbiorców z całego świata, co umożliwi m.in. interfejs pozwalający na wyświetlanie i dopasowywanie ofert w dowolnie wybranym języku – mówią twórcy serwisu dograne.pl.