6 liść właściwy – już czas na pozakorzeniową aplikację Brassitrel Pro. Kujawy 7.06.2017 W. Kopeć

Połowa czerwca to zazwyczaj czas, gdy należy wykonać ostatnie zabiegi nawożenia pogłównego cebuli. Obecny sezon ze względu na warunki pogodowe jest nieco opóźniony. Ostateczny termin aplikacji azotu w tym roku przypada zatem na 20-25 czerwca. Nawożenie cebuli i inne zabiegi wykonane w najbliższych dniach będą silnie warunkować plonowanie. Jesteśmy po sezonie wysokich plonów, czyli w sytuacji gdzie wiele składników zostało wyniesionych z plonem.

Czas na ostatnie dawki azotu i potasu

Wygląd ścieżki technologicznej świadczy o wielokrotnym stosowania agrochemikaliów. Kujawy 7.06.2017 W. Kopeć

Przebieg warunków pogodowych wiosną sprawił, że na większości pól gdzie uprawia jest cebula wciąż jest nieco czasu na dokonanie ostatniej aplikacji azotu w zależności od pH saletra amonowa lub saletrzak. O ile zachodzi taka potrzeba – azotu i całkowicie rozpuszczalnego w wodzie wapnia tzn. saletr wapniowych (YaraLiva Nitrabor, Tropicote) wapnia. W sytuacji potrzeby uzupełnienia potasu warto rozważyć aplikację nawozów na bazie saletry potasowej – jest ona trzykrotnie bardziej rozpuszczalna w wodzie od siarczanu potasu. Chodzi tu o saletrę potasowo wapniową (Unika Calcium), która w związku z powyższym jest szybszym źródłem potasu niż YaraMila Complex.

Prosty sposób na kontrole ilości podawanej wody. Rejon Strzelna 29.05.2017 W. Kopeć

Co cieszy, obecnie stan cebuli jest ogólnie raczej dobry. Na glebach jaśniejszych rośliny mają średnio po 3-4 liście właściwe. Przy wcześniejszych siewach na glebach ciemniejszych cebule maja już  6 liści właściwych. Te dobre rezultaty może podtrzymać umiejętnie prowadzone nawożenie cebuli pozakorzeniowe– wyjaśnia Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland.

8 liść właściwy -czas na pozakorzeniową dawkę YaraVita Mangan F Kujawy 14 czerwca 2017 Wojciech Kopeć

Nawożenie pozakorzeniowe

Objawy presji Stemphylium na cebuli w typie hiszpańskim (Kujawy) 7.06.2017 W. Kopeć

Obecnie w kwaterach cebuli z dymki, cebuli ozimej, czy cebuli w typie hiszpańskim widoczna jest bardzo silna presja stemphylium. Cebule w typie hiszpańskim mają słabszy nalot woskowy dlatego są mają bardziej podatny na infekcje szczypior. Objawów choroby należy szukać na najstarszych liściach. Problem polega na tym, że szczypior najpierw został uszkodzone przez przymrozek – wiosną dość często mogliśmy obserwować nietypowe jasne odbarwienia flagi i pierwszego liścia właściwego. Potem pojawiły się uszkodzenia herbicydowe w postaci żachniętych końcówek szczypioru. To uchyliło wrota do infekcji patogenu. Na niektórych plantacjach wykonano już zabiegi preparatami Signum 33 WG czy Luna Experience 400 SC, aby zatrzymać infekcję.

Właściwe nawożenie cebuli ułatwi walkę z zagrożeniem. Na tym etapie bez wątpienia aplikacja preparatu KristaLeaf Foto w dawce 3 kg/ha „zrobi dobrą robotę”. Produkt ten ogranicza presję stemphylium, oraz wspomaga w regeneracji szczypioru po uszkodzeniach herbicydowych. W wariancie bardziej oszczędnym można wykonać aplikację podwyższonych dawek siarczanu magnezu (Krista MgS). Podstawowa dawka tego preparatu to 5 kg/ha. Jednak w obecnej sytuacji, zwłaszcza w przypadku kwater cebuli w typie hiszpańskim- 7,5 kg/ha – radzi Wojciech Kopeć. Na glebach lżejszych często rozwój szczypioru jest niewystarczający. Gdy dobrze rozbudowany jest system korzeniowy, potrzebne jest pobudzenie rośliny do intensywnego wzrostu części nadziemnej. W takim przypadku warto skupić się na preparatach o zrównoważonym składzie. Takimi produktami, dla najlepszego efektu, zabiegi wykonywać trzeba systematycznie co 7-10 dni. W ofercie Yara dobrym przykładem takiego produktu jest Kristalon Zielony lub FoliCare Zrównoważony o kompozycji NPK 18-18-18. Dla zwolenników biostymulatorów, takich jak na przykład Asahi SL, obecny okres jest właściwym czasem na ich aplikację aplikację. Zabieg powinien być wykonany łącznie z nawozem o zrównoważonym składzie. Z mikroelementów dla cebuli najistotniejszy jest mangan. W 6-7 liściu właściwym proponuje zastosować jego połączenie z borem i molibdenem pod nazwą YaraVita Brassitrel Pro w dawce 3 l/ha, a po 7-10 dniach zastosować wyłącznie mangan tzn. YaraVita Mangan F w dawce 1 l/ha. W ten sposób wprowadzimy ponad 700 gram manganu w czystym składniku. – sugeruje Wojciech Kopeć. Przed początkiem załamywania się szczypioru, tzn. pod koniec II dekady lipca dla cebul z przeznaczeniem na przechowywanie lub jeżeli celem produkcyjnym jest ściśle przylegająca łuska (podobnie jak aktualnie w przypadku czosnku ozimego tzn. w okolicach jego ogławiania) warto podać około 250 gram/ha miedzi sugeruję YaraVita Miedź w dawce 0,5 l/ha.